Barion Pixel
Szerző: Fotó, szöveg: NÉBIH 2019. november 24.

Hamis gyümölcsoltványok és jelöletlen sertések akadtak fenn a NÉBIH ellenőrzésén

Ezernél több szőlőoltvány és facsemete forgalmazását tiltotta meg a NÉBIH. Sertéseket is ellenőriztek, itt 96 százalékban találtak szabálytalanságot, 104 állatból 100 papírjai nem voltak rendben. A hatóság az egészségügyi kockázatokra figyelmeztet.

Előzetes bejelentés alapján értesült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) egyes piacokon és vásárokon zajló illegális szőlő- és gyümölcsszaporítóanyag-értékesítésről. A hatóság a jelzések alapján 2019. november 17-én két helyszínen tartott ellenőrzést. A szakemberek a kecskeméti használtcikk piacon egy árust szólítottak fel engedély nélkül folytatott tevékenységének azonnali felfüggesztésére, míg a dunaföldvári országos állat- és kirakodóvásáron 7 esetben intézkedtek. A vizsgálatok során több mint 1000 darab oltvány és facsemete illegális forgalmazását tiltották meg a Nébih ellenőrei.

Mindkét vizsgálat alá vont helyszínen találtak szabálytalan forgalmazókat a hatósági szakemberek november közepén, a gyümölcs- és szőlőoltványok értékesítésének ellenőrzésekor, de különösen a dunaföldvári vásáron szembesültek megdöbbentő szabálytalanságokkal. Ezen a helyszínen az eladásra kínált szaporítóanyagokról (pl. gyökércsomagolt gyümölcsoltványok, facsemeték) messziről lerítt, hogy nem felelnek meg a legalapvetőbb szakmai és jogszabályi követelményeknek sem.

11_22_Oltványok_02

Tipikus hiányosság volt, hogy egyik eladó sem rendelkezett a növényanyagokat tételesen megnevező és azok hatóságilag ellenőrzött voltát igazoló szállítói dokumentummal, továbbá hiányzott a gyümölcsszaporítóanyag-kiskereskedelmi pontokra (faiskolai lerakatok) vonatkozó növényegészségügyi regisztrációjuk is. Az eladásra kínált növények nagy arányban silány, gyenge minőségűek voltak, sok esetben méretparamétereikben sem feleltek meg a forgalmazás követelményeinek.

Számos probléma merült fel a gyümölcsfák címkézésével kapcsolatban is: egyes esetekben a címke teljesen hiányzott, máskor az oltványtól elkülönítve tárolták vagy nagyméretű, színes – ám jelölésre és a szaporítóanyag minőségének igazolására alkalmatlan – fajtaképpel helyettesítették. Előfordult hiányos, ellentmondásos adattartalmú (pl. körteoltványon elhelyezett cseresznye fajtamegjelölés), illetve több esetben román nyelvű címkézés is. Összegezve elmondható, hogy a jelölőmatricák semmilyen valós hatósági vagy termelői vizsgálatra nem utaltak, az oltványok minőségének tanúsítására nem voltak alkalmasak, leginkább csak a vásárlók megtévesztésére szolgáltak.

11_22_Olványok_01

A kecskeméti és dunaföldvári helyszíneken folytatott ellenőrzések során – a fenti problémák és szabályszegések miatt – több mint 1000 darab oltvány és facsemete illegális forgalmazását tiltották meg a Nébih ellenőrei.

A Nébih felhívja a lakosság figyelmét, hogy a gyümölcsoltványok kiskereskedelme során  nagy szerepe van a vásárlói tudatosságnak. A hiteles információszerzést elsősorban az oltványokra felhelyezett címke és annak megfelelő adattartalma biztosítja. A helyesen kitöltött oltványcímkén a következő információk mindegyikének szerepelnie kell: a faj, a nemes- és alanyfajta, a termelő faiskola megnevezése, a növényegészségügyi regisztrációs szám, a növényútlevél felirat, a kategória (certifikált vagy C.A.C.), a növényegészségügyi állapot (vírusmentes, vírustesztelt, tünetmentes) megnevezése, a címke sorszáma. Ha a vásárló egyáltalán nem talál ilyen címkét a csemetén vagy hiányos a címke adattartalma, joggal gyanakodhat illegális forgalmazásra.

11_22_Oltványok_03

A professzionális telepítőknek és a kiskert-tulajdonosoknak egyaránt fontos tudniuk, hogy a „kétséges” növények beszerzésével, elültetésével komoly növényegészségügyi kockázatot is előidézhetnek. Éppen ezért lényeges, hogy a vásárlók kizárólag hiteles, megbízható forrásból szerezzék be az ültetési anyagokat, amelyet az Európai Unió tagállamaiban működő szigorú szaporítóanyag-ellenőrzési és minőségtanúsítási rendszer tesz lehetővé.

Magyarországon a Nébih – a társhatóságok bevonásával – a jövőben is megteszi a szükséges lépéseket az illegális forgalmazás teljes körű felszámolása érdekében. A szaporítóanyaggal szembeni jogszabályi követelményeknek való nem megfelelés esetén a szaporítóanyagot megsemmisítjük.

A hatóság az e-mail címen várja a témával kapcsolatos kérdéseiket és észrevételeiket.

 

104-ből 100 sertés fennakadt a Nébih rostáján

Egy Tolna megyei állatvásáron tartottak helyszíni ellenőrzést múlt hétvégén a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei, melynek során a vásárra szállított, eladásra szánt sertések állategészségügyi státuszát és kötelező kísérődokumentumait vizsgálták. Az ellenőrzött 104 állatból 100 példány jelöletlen volt, amely már önmagában is sérti a jogszabályi előírásokat. Emellett azonban egyéb hiányosságok is előfordultak.

Öt állattartó összesen 104 eladásra kínált sertésének szállítási és állategészségügyi dokumentumait ellenőrizték a Nébih szakemberei az egyik Tolna megyében megrendezett állatvásáron 2019 novemberében.

191121_allatvasar_06

Az ellenőrök megállapították, hogy a 104-ből 100 sertés – a jogszabályban előírtak ellenére – jelöletlen volt, ennek hiányában az állatok eredete sem igazolható. Az érintettek az állatok szállítása kapcsán sem érvényes Sertés Szállítólevelet, sem Állategészségügyi Bizonyítványt, sem Állattartói Nyilatkozatot nem tudtak bemutatni, így a jelölési hiányosságokon túl az eladók az állatok állategészségügyi állapotát sem tudták igazolni.

A hatóság a jelöletlen állatokat a helyszínen megjelölte, továbbá elrendelte azok elkülönítését és forgalomba hozataluk azonnali hatályú korlátozását.

Az érintett állattartók adatai megtalálhatóak a jogsértés listán.

191121_allatvasar_01

A Nébih ismételten felhívja az állattartók figyelmét arra, hogy a hazai házisertés-állomány afrikai sertéspestis fertőzéstől való megóvása érdekében – a biológiai védekezésen kívül – elengedhetetlenül fontos a házi sertések szállítására és forgalmazására vonatkozó jogszabályi előírások pontos és szigorú betartása is!

191121_allatvasar_04

A betegségről, az elrendelt előírásokról, korlátozásokról, valamint az érintett területekről részletes és folyamatosan frissülő információk találhatók a Nébih honlapján.

 


Kapcsolódó hírek

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.