Pszichiátriához vonultak a tűzoltók - gőzre jelzett a füstérzékelő
Nagy erőkkel vonultak a tűzoltók a szombathelyi 11-es Huszár úton található kórházi tömbhöz, miután jelzett egy füstérzékelő. Szerencsére nem volt tűz.
Több olvasónk is jelezte, hogy "sok", öt-hat tűzoltóautót látott vonulni Szombathelyen és a tűzoltók "nagyon nyomták neki". Az ilyen vonulás jellemzően ipari-, vagy egészségügyi létesítményben, vagy társasházban keletkezett tűznél, vagy ezekből érkező riasztásnál jellemző.
Ezúttal a Markusovszky kórház 11-es Huszár úton lévő pszichiátriai tömbjéhez vonultak, ahol egy optikai szenzorral felszerelt füstérzékelő adott riasztást. Az ilyen jelzéseket úgy kezelik, mint ha biztosan tűz miatt jelezne a szenzor, hiszen ilyenkor nincs helye késlekedésnek egy olyan épületnél, ahol mozgásukban, vagy cselekvőképességükben korlátozott emberek is tartózkodnak.
A legtöbb esetben kiderül, hogy nincs szükség tűzoltói beavatkozásra (pl. titokban rágyújtó beteg aktiválja az érzékelő riasztását, vagy meghibásodik az érzékelő), ilyenkor a riasztást egy biztonsági kóddal "lemondják", a szereket visszafordítják.
A mai riasztást egy optikai szenzorral szerelt füstérzékelő okozta. Információnk szerint fertőtlenítésnél keletkezett gőz, vagy pára aktiválta a riasztót. Ez egyben azt is jelzi, hogy az eszköz működik, azaz gyakorlatilag nem téves riasztásról van szó, csupán arról, hogy nem füstöt érzékelt az eszköz.
Néha váratlan dolgok is történhetnek. 2018-ban például egy füstérzékelő gyulladt ki a szombathelyi egészségügyi létesítményben. Korábban egy asszony a matracát gyújtotta fel szándékosan, majd rövid időn belül, ugyan azon a napon két másik tüzet is okozott, a legutolsót már úgy, hogy az ágyához volt rögzítve. De megemlíthetjük azt a férfit is, aki az utcáról ment be a pszichiátriára egy kitalált történettel, gázolajjal megpróbálta felgyújtani az épületet és gáz-riasztó fegyverrel rálőtt a kiérkező rendőrökre. Az őrjöngőt három lövéssel sikerült ártalmatlanítani. Túlélte az esetet.
Fotónk illusztráció, nem a mai esetnél készült.
Mit jelent a riasztási fokozat, mitől kiemelt?
Az elmúlt hetekben több kérdés is érkezett arról, mit jelentenek a riasztási fokozatok, illetve mitől "kiemelt" egy fokozat?
Hivatalosan: A tűzeset felszámolásához szükséges erőket a riasztási fokozattal kell kifejezni. A riasztandó különleges gépjárművek fajtáját és darabszámát a riasztást elrendelő határozza meg, ebben az esetben a riasztási fokozat megnevezése után a „KIEMELT” szót kell alkalmazni.(6) A riasztási fokozatok:
a) I-es a riasztási fokozat, amelyben a beavatkozáshoz legfeljebb 2 raj, amely félrajokkal is kiadható,
b) II-es a riasztási fokozat, amelyben a beavatkozáshoz 2,5-3 raj,
c) III-as a riasztási fokozat, amelyben a beavatkozáshoz 3,5-4 raj,
d) IV-es a riasztási fokozat, amelyben a beavatkozáshoz 4,5-6 raj,
e) V-ös a riasztási fokozat, amelyben a beavatkozáshoz 6-nál több raj
riasztása szükséges.
(7) Ha a jelzésből egyértelműen megállapítható, hogy a beavatkozáshoz az I-es riasztási fokozatban tervezett erőkre, eszközökre teljes egészében nincs szükség, akkor legalább egy félraj, vagy más különleges szer - amennyiben ezeken a szereken tűzoltás vezetésére jogosult személy vonul - önálló vonultatására is lehet intézkedni, a riasztási fokozat ebben az esetben is I-es.
(8) Ha a beavatkozás a riasztott erőkkel, eszközökkel számottevő kárnövekedés nélkül nem végezhető el, úgy további erők, eszközök kirendelésére kell intézkedni.
(9) A riasztási fokozathoz tartozó, de nem vonultatható gépjármű helyett a legközelebbi tűzoltóság gépjárművét kell riasztani, a riasztási fokozat emelése nélkül.
Forrás: 39/2011. (XI. 15.) BM rendelet a tűzoltóság tűzoltási és műszaki mentési tevékenységének általános szabályairól
Illetve ugyanez, leegyszerűsítve.
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.