A magyar vörösiszap katasztrófa a török expón
Tizenkét környezeti katasztrófát - köztük a magyarországi vörösiszap katasztrófát - mutattak be az októberben zárult törökországi Antalya Expo technológiai csarnokában.
A kolontári vörösiszap katasztrófa is bekerült abba a 12-es válogatásba, amely az elmúlt évtizedek jelentős környezeti katasztrófáit mutatta be a Törökországban megrendezett kertészeti világkiállításon. A Turkish Airlines által szponzorált kiállítótérben technikai újdonságokkal ismerkedhettek meg testközelből a látogatók, illetve virtuális valóságban barangolhattak szemüveg segítségével, valamint a hazai Csodák Palotájához hasonló módon ismerkedhettek a világgal az érdeklődők.
A második szinten, az űrkutatási tematika mellett kapott helyet a környezeti katasztrófákat bemutató kiállítás, ahol Magyarország a sajnálatos kolontári eseményekkel szerepelt, balján a Maxikói öbölben felrobbant Deepwater Horizon olajfúró platformmal, ahol 780 millió liter kőolaj ömlött a tengerbe, jobbján pedig az indonéz földrengéssel, vulkánkitöréssel és cunamival.
Az ajkai vörösiszap-katasztrófa tíz emberéletet követelő ipari szerencsétlenség és környezetkárosító katasztrófa, amit az okozott, hogy 2010. október 4-én átszakadt a MAL Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. tulajdonában lévő Ajkai Timföldgyár Kolontár és Ajka között létesített, 400×600 m-es vörösiszap-tárolójának gátja. A kiömlő, több mint egymillió köbméternyi zagy elöntötte Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely települések mélyebben fekvő részeit. Az erősen lúgos, maró hatású ipari hulladék körülbelül 40 négyzetkilométeren terült szét, felbecsülhetetlen gazdasági és ökológiai károkat okozva a Devecseri kistérségben. (Forrás)
Környezeti katasztrófák az Antalya EXPO-n
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.