Barion Pixel
Frissítve: 2013. augusztus 16.

Végkiárusítás? - Márkás bőrkabát helyett kínai műbőr

Helyesen figyelmeztettük előre Olvasóinkat, hogy óvatosan vásároljanak "világmárkás bőrkabátot" a Szombathelyen ma nyíló vásárban, valójában kínai műbőrt árultak. A VPOP is megjelent.

Amit péntek délután még kérdőjellel írtunk, az estére bebizonyosodott. Figyelmeztetésünk nem volt hiábavaló, ezúttal is sikerült csalókat becserkésznünk. Elmentünk a "Végkiárusítás!"-ként hirdetett, világmárkákat kínáló vásárba és a látottak, tapasztaltak alapján elmondhatjuk, még mindig rengetegen rászedhetők, csak azért, mert hihetetlen kedvezményeket kínálnak nekik. De lássuk részletesen.

Az MSH-ból sokan távoztak "bőrkabátban". Legújabb szerzeményüket sokan abban a hiszemben vásárolták, hogy 90 százalékot spóroltak és valamilyen extra kabátra tettek szert 5 ezer forintért. A valóság azonban az, hogy kínai és török műbőr kabátot vettek, világmárka helyett pedig valami helyi gyár termékét.

A Művelődési és Sportházban meglepő látvány fogadott minket. Szemétkupacok, szanaszét szórt papírok és kabátkupacokat izgatottan forgató emberek. Egy kopottas Peugeot áruszállító rongyos papírdobozaiból érkezett az újabb és újabb kupac. Úgy tűnik, hogy ez a jelenlévőket nem zavarta. (Talán az sem tűnne fel nekik, ha vadiúj Lexusokat kínálnának bontás alatt lévő vágóhídon, ha egyszer végkiárusításról van szó.) Természetesen azonnal rárepültünk volna a "világmárkás termékekre", kerestük a Valentino, Rocco Barocco és Laura Biogiotti nevével fémjelzett portékákat. Hiába.

Nagyon nem keseredtünk el, hiszen erre számítottunk, de megnéztük, hogy akkor milyen világmárkákat találunk helyette? Elsőre a mindenki által ismert (na persze) Hawk Horse márkájú kabátot szemeltünk ki a Bohengco.LTD-től. A híres (?) gyár terméke 5 ezer forintba került. Szívesen írnánk róla részleteket, hol készült, miből, mik a tudnivalók a használatával kapcsolatban, de semmi ilyen jelölést nem találtunk. A mérete (XXXXL) viszont árulkodó lehet, hiszen termetes munkatársunkra még ez sem jött rá. Kínában viszont minden bizonnyal már nagynak számít.

Az egyetlen általunk fellelt olasz kabát Marilynpell márkanévre kereszteltetett. Mivel örömmel reklámoztuk volna a márkát, így rákerestünk a Google-ban. Sokáig nem bíbelődtünk a találatokkal, mert összesen ötöt kaptunk a nagyvilágból. Négy a Vatera, egy pedig a TeszVesz aukciós portálra vitt bennünket. Ugyanazt a bőrkabátot próbálta eladni valaki először a "bolti ár feléért", 28 ezer forintért, majd később 22 ezerért. A leírás az előzmények ismeretében bájos és furmányos egyben. Íme:

"„Eladó a képen látható olasz bőrkabát,márkája Marilynpell. Minőségi anyagból készült,minőséget kedvelő embereknek. A bolti ár kevesebb mint feléért elvihető,ajándékba kaptam de sajnos nem jó rám,a mérete XXXL-es,kb 58-60as! Egyébként teljesen új, nem volt használva. Külföldről lett vásárolva ezért nem tudom visszacserélni.”"

Magasabb árfekvésű, 6 ezer forintos kabát volt a Shancl... (az utolsó karaktereket nem tudtuk elolvasni, de valószínűleg úgy is mindegy). Ezen már korrekten, magyar nyelven feltüntették, hogy három országból: Kínából, Magyarországról és Törökországból származik. Ez aztán a kooperáció! A cég nevét és címét jótékony homály fedi, mint ahogy a termék rendeltetése sincs kitöltve. De hát fel kell venni és kész. Az anyagösszetételnél ismét elbizonytalanodtunk. Ez a kabát ugyanis "100% leather" és "100% artificial silk"-ből készül, azaz a 6 ezer forintos árért összesen 200 százalék anyagot kapunk. Az utóbbi egyébként műselymet jelent, az első kifejezés pedig bőr. Ha már az egész leírás magyar, talán ezt is ki lehetett volna írni. A meghirdetett táskáknak nyomát sem láttuk.

Mivel szeretünk beszélgetni furmányos emberekkel, ezért lopva elkészített fotóink után ártatlan arccal a világmárkák felől érdeklődtünk az egyik eladónál. Az addig lelkesen segítő ember oldaltáskánkra pillantott, majd gyorsan elkezdte magyarázni, hogy ő csak a pakolásban segít, keressük a piros felsős fiatalembert. Ő volt az, aki a pénzt beszedte, esetleg visszaadott, de amíg figyeltük nem törte magát számla, vagy blokk kiállításával. (Magyarul nem adott, na.) Pedig a belelkesült vásárlók esetenként 3-4 kabátot is vittek, húsvét előtt biztosan kitűnő ajándéknak tűnt a bőrszerűség.

A piros felsős, pult mögött álló, fővárosi fiatalembernek már bemutatkoztunk és röviden vázoltuk jövetelünk célját. A férfi kicsit zavarba jött, majd azonnal közölte, hogy a márkás bőrkabátokat ne keressük, mert sajnos rossz volt a plakát és tudnak a hibáról, de már nem volt idő javítani. Az újságban azonban már jól hirdettek. A kérdésünkre, miszerint a hirdetést korábban kellett feladni, mint ahogy kiragasztgatták a plakátjaikat a férfi gyorsan témát váltott és egy Hawk Horse kabátra bökött, miszerint ez egy felszámolás alatt lévő olasz gyár bőrterméke és ők ezeket értékesítik. A beszélgetést itt befejezettnek tekintette. Mi még kicsit forszíroztuk volna a dolgot, de úgy tűnik délutáni, csalást feltételező cikkünk ezúttal is hatásosnak bizonyult. Vám- és pénzügyőrök érkeztek és átnézték a kínálatot.

Úgy értesültünk, hogy a pénzügyőrök egyetlen márkás terméket sem találtak, de bőrkabátot sem. A VPOP mélységi ellenőrző csoportjának érkezésekor hirtelen elindult a számlaadás. A kiszolgálás zavartalanul folyt, a bőrnek beállított, gyenge minőségű műbőr kabátokat ekkor is vitték, mint a cukrot. Akadtak azonban érdeklődők, akik mérgesen távoztak.

"„Ekkora gagyit! Ennek köze nincs a bőrhöz! Ez akkor került 110 ezerbe, amikor én voltam Brad Pitt ”"- mutatott az MSH előtti plakáton is feltüntetett árra egy 40 év körüli férfi. Egy idősebb úr mutatós bőrkabátban érkezett . -"„ Vicc, ha a két anyagot összehasonlítom, akkor még csak köszönő viszonyban sincsenek egymással. Ami rajtam van az márkás, igazi bőrkabát. Ezek viszont nem azok. Láttam már ilyent, a harmadik alkalommal megrepedezett az anyag a hajlatoknál és ocsmányul nézett ki. Ez sima átverés!”"

Szomorú, hogy a csalók büntetlenül verhetik át a megtévesztett vásárlókat. A VPOP hiába ellenőrzött és készített jegyzőkönyvet, mivel sem hamis márkajelzést, sem tisztázatlan eredetű valódi márkás terméket nem találtak, ezért nem tudnak mit csinálni a tisztességtelen kereskedőkkel. A Fogyasztóvédelem tehetne valamit, de ők ezúttal nem érdeklődtek a bőrkabátok után.

A 112 Press előző cikkéből és ebből az írásból egyértelműen kiderül, hogy ugyanaz a cég helyezte ki a megtévesztő plakátokat, akik később műbőrt árultak az eredetileg világmárkák akciós áraként feltüntetett összegért. A termékek nagy részéről hiányzott a termékleírás, az anyagösszetétel, a gyártó és forgalmazó neve stb. , azaz a kötelezően jelölendő tájékoztató szövegek. A vásárlók a VPOP érkezése előtt nem kaptak számlát, nyugtát, vagy akár mezei tájékoztatót az eladótól. Így minőséggel kapcsolatos kifogásaikat, vagy a vásárlókat megillető jogaikat sem tudják érvényesíteni. Kérjük tehát a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot, hogy cikkünk és képeink alapján vizsgálják meg a készleteiket folyamatosan feltöltő, utazó "végkiárusító" kereskedőket. Címüket, adataikat a VPOP jegyzőkönyvéből, vagy akár az MSH bérleti szerződéséből is megtudhatják.

Jó lenne, ha 2010-ben a hatóságok (pl. NFH, APEH, VPOP) megszorongatnák az utazó csalókat, ideértve a nyugdíjasokat százezrekkel, milliókkal megkárosító, rákot és aranyeret is gyógyító csodamatracokat, masszázsfoteleket, edénykészleteket, varázs-gyógyeszközöket kínáló termékbemutatók szervezőit, a beetetés után milliós üdülési jogot eladó ügynököket, vagy éppen a mostani cikkünkben is említett 90 százalékos kedvezményt hirdető boltosokat. A fix helyre települt, szabályoknak, előírásoknak megfelelni igyekvő helyi kereskedők nagyságrendekkel nagyobb tortúrának vannak kitéve a hatóságok részéről, mint a kétes ügyleteiket nyíltan hirdető ügyeskedők. Örömmel számolnánk be arról, ha az utóbbiak kerülnének prés alá, hiszen a csalók az általuk magas minőségűnek mondott bóvlikkal éppen a tisztességes árusok boltját rontják, akik a valóban minőségi termékeiket nem tudják a rafináltan eladott ipari hulladék árán kínálni.

Egyre gyakrabban tapasztaljuk ugyanakkor, hogy cikkeink megjelenése után megindul a gépezet és sokszor hónapokig, évekig húzódó ügyek végére kerül pont heteken belül. Bízunk benne, hogy csalókkal foglalkozó sorozatunknál is ezt tapasztalhatjuk majd. Továbbra is nyitott a lehetőség a cikkeinkben bemutatott "vállalkozók" előtt, örömmel megismertetjük Olvasóinkkal az ő álláspontjukat is. Ezzel a lehetőséggel azonban eddig feltűnően kevesen éltek.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.