Tűz a konyhában
A karácsony közeledtével a konyhában is megkezdődik a készülődés, sütés-főzés, hogy az alkalomhoz illően díszített asztalra mielőbb felkerüljenek az ünnepi finomságok. Ilyenkor sűrűn előfordul, hogy a nagy sürgés-forgásban figyelmetlenek vagyunk, és hamar megtörténhet a baj!
A lakásban keletkező tüzek számát tekintve nem elhanyagolható veszélyforrás a fűtőberendezések használata, kisebb számban előfordulnak elektromos berendezések meghibásodásából eredő tüzek is, azonban legnagyobb számban konyhai tűzesetek miatt riasztják a tűzoltókat.
Mire figyeljünk a konyhában?
A gázégő lángjának, az elektromos tűzhely lapjának intenzív hője lángra lobbanthatja az odalógó konyharuhát, konyhakesztyűt, de akár a tűzhelynél tevékenykedő ember ruházatát is. Ha megtörtént a baj, az égő ruhaneműt vízzel elolthatjuk.
Előfordulhat, hogy a háztartási gépek működése során rendellenességet tapasztalunk, úgymint a vezeték, a csatlakozó dugó jelentős felmelegedése, vagy például füstöl a készülék belseje. Az elektromos hálózatra kapcsolt készülékek esetében akár mechanikai, akár elektromos meghibásodás tűzhöz vezethet. Az ilyen készüléket ne használjuk tovább, az elektromos hálózatról válasszuk le, és hívjunk szerelőt!
Fontos, hogy csak jó minőségű, sértetlen hosszabbítót és elosztót használjunk! A fali aljzatok, illetve a vezetékes házhálózat használatakor vegyük figyelembe, hogy milyen teljesítményű készüléket, és mennyi ideig kívánunk működtetni róla. Ha a vezetékek felmelegedés nélkül nem bírják el a megnövekedett terhelést, szintén tű keletkezhet. A nagyobb teljesítményű elektromos készülékek bekötése, csatlakoztatása előtt célszerű elektromos szakember véleményét kérni a vezetékcserék szükségességével kapcsolatban is!
Mit ne tegyünk, ha mégis tűz üt ki a konyhában?
Fontos kiemelni, mert a konyhai tüzek esetében gyakori hiba, hogy a túlhevült, meggyulladt étolajat vízzel próbálják meg eloltani az emberek. Az égő olaj hatására azonban a vízből pillanatok alatt gőz keletkezik, ami már jóval könnyebb az olajnál, ettől az égő olaj szinte kirobban az edényből. Ennek következményei súlyos égési sérülések lehetnek, valamint a konyhában lévő többi tárgy is lángra kaphat.
Úgy járunk el helyesen, ha az égő lábosra, olajsütőre fedőt teszünk – így az égés azonnal megszűnik –, majd zárjuk el a tűzhelyet. Egy másik hasznos módszer, ha a kereskedelmi forgalomban kapható lángmentesített takaróval fedjük le az égő edényt. Az ideális persze az lenne, ha a konyhában tartanánk készenlétben olyan tűzoltó készüléket, amellyel a konyhában keletkező bármilyen tűz biztonsággal eloltható.
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.