Barion Pixel
Frissítve: 2013. szeptember 06.

Törvény bünteti a valótlan bejelentéseket

A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény módosítása 2013. szeptember 1-jén lépett hatályba.

A törvény már korábban is szabályozta a valótlan bejelentés tényállását, miszerint, az a személy, aki a hatóságnál vagy közfeladatot ellátó szervnél vészhelyzetről vagy rendzavarásról valótlan bejelentést tesz, szabálysértést követ el. Ugyanígy szabálysértésnek minősül, ha a hamis bejelentés alapján a hivatásos tűzoltóknak szükségtelenül a bejelentésben megjelölt helyszínre kell vonulniuk, vagy egyéb intézkedésre kényszerülnek.

Akinek valótlan bejelentés miatt a szabálysértési felelősségét a bíróság megállapítja, az szabálysértési elzárással, vagy 5.000,-Ft-tól 300.000,-Ft-ig terjedő pénzbírsággal is sújtható.

Ezen felül a tűzvédelmi törvény rendelkezései szerint a tűzoltással, műszaki mentéssel és ezek jelzésével kapcsolatosan keletkezett költségek megtérítésére köteles az, aki a beavatkozást igénylő eseményt szándékosan okozta, vagy szándékosan megtévesztő jelzést adott tűzesetről, balesetről. Tehát akinek a szabálysértési felelősségét a bíróság jogerősen megállapítja, azzal szemben a katasztrófavédelem kártérítési igénnyel léphet fel és kérheti a vonulási költség megtérítését.

A törvénymódosítás 2013. szeptember 1-től új tényállást vezetett be. Ennek értelmében, aki segélyhívó számot annak rendeltetésétől eltérő célból szándékosan felhív, szabálysértést követ el, és 5.000,-Ft-tól 150.000,-Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható. A szabálysértés elbírálása a rendőrség hatáskörébe tartozik.

Mindkét tényállás megvalósítása a katasztrófavédelem hivatásos tűzoltóinak munkáját nehezíti, mert egy valótlan bejelentés esetén a tűzoltók vonulási ideje növekedhet azzal, hogy a káresethez egyébként legközelebb levő gépjármű éppen egy valótlan bejelentésben megadott helyszínre tart, és távolabbi tűzoltóautót kell riasztani olyan helyre, ahol emberi életek, vagy a vagyonbiztonság van veszélyben, és minden perc számít. A segélyhívó számok nem rendeltetésnek megfelelő célból történő hívása a valódi segélykéréseket akadályozza meg.

A valótlan bejelentések esetén az Igazgatóság eddig is - a rendelkezésére álló bizonyítékokat mellékelve – minden esetben feljelentést tett, és a jövőben a segélyhívó szám rendeltetéstől eltérő igénybevétele esetén is kezdeményezni fogja a hívó fél szabálysértési felelősségre vonását.

Katasztrófavédelem 2013.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.