Barion Pixel
Szerző: Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság / 112Press 2016. január 04.

Sok a baleset - készüljünk fel a téli útviszonyokra!

Ezúttal Győr-Moson-Sopron megye baleseteiből válogattunk és ismét felhívjuk a figyelmet a téli közlekedés veszélyeire. A tél még éppen csak megmutatta magát, de már ez is elég volt ahhoz, hogy sokan "elszálljanak".

Az M1-es autópálya 149+600 kilométerszelvényénél, a Hegyeshalom felé vezető oldalon 2016. január 2-án 13 órakor négy személygépjármű ütközött a nedves útburkolaton. A balesetben összesen öt személy sérült meg.

Fotó: Győr-MSMRFK

Súlyos kézsérüléssel "megúszta" az az asszony, aki Ágfalva irányából Sopron felé közlekedett, amikor személygépjárművével megcsúszott a havas, jeges úton és egy útszéli nyárfa törzsének ütközött. A balesetben a gépkocsi az oldalára borult.

Fotó: Győr-MSMRFK

Fertőd irányából Ausztria felé közlekedett egy 41 éves fertőszentmiklósi férfi. Haladása során nem az útviszonyoknak megfelelően választotta meg a sebességét és a jeges úton megcsúszott, letért az útpadkára, majd frontálisan összeütközött egy a szemközti sávban szabályosan közlekedő kisbusszal. A baleset következtében öt személy sérült meg, őket a mentők kórházba vitték.

Fotó: Győr-MSMRFK

A rendőrség tanácsai a téli útviszonyok között közlekedőknek

Tapasztalat, hogy a gépjárművezetők nem mindig az időjárási-, látási- és útviszonyoknak megfelelően vezetik járműveiket. Ebben az évszakban a legtöbb problémát a csúszós út és a romló látási viszonyok okozzák, ezért lényeges, hogy minden járművezető megfelelően felkészítse járművét - és természetesen saját magát - ezekre a körülményekre.

Különösen figyelni kell az erdővel szegélyezett útszakaszokon, hidakon, felüljárókon való közlekedésre. Több útszakaszon a fagypont körüli hőmérséklet miatt lefagyások alakulhatnak ki.

Télies útviszonyok Fotó: 112Press

A gépjárműveket ajánlatos alaposan átnézni, megvizsgálva minden biztonsági berendezést és tartozékot. Elengedhetetlen az akkumulátor, a gumiabroncsok, a világítás és a fékrendszer ellenőrzése. A téli közlekedés kapcsán ezek mellett a gépkocsival történő közlekedés fontos kelléke lehet a jól működő ablaktörlő, a jégkaparó, a jégoldó spray, a megfelelő ablakmosó folyadék vagy a páramentesítő.

Indulás előtt az ablakokat, tükröket és lámpákat is tisztítsuk meg a hótól, jégtől - Fotó: 112Press

Gyakori a szélvédő és az ablakok bepárásodása. Ezt ablaknyitással, megfelelő fűtéssel és száraz törlőruhák használatával együtt megszüntethetjük. A köd, a szitáló eső, a nyálkás utak mindennapossá válnak. Szinte egész nap, de főleg éjszaka és a nappali órákban jellemző a fagypont körüli hőmérséklet. A száraz és vizes utak hirtelen válthatják egymást, mely
különös óvatosságot és figyelmet kíván.

Nagyobb követési távolságot tartva lassabban kell vezetni, így kisebb a balesetek bekövetkeztének kockázata, rossz manőverezés esetén pedig a hibák könnyebben korrigálhatóak. Az izzók fényereje sokévi használat után akár a felére is csökkenhet, szennyeződés, sár és vízpermet ugyancsak jelentősen ronthatja a fényerőt, ezért rendszeresen ellenőrizzük és tartsuk karban azokat.

Télies útviszonyok Fotó: 112Press
A műszaki biztonság egyik alapkövetelménye a futómű és a gumik kifogástalan állapota. A megfelelően megválasztott téli autógumikkal vészfékezés esetén jelentősen lerövidül a féktávolság, mely főleg az autópályákon nagy sebességgel való közlekedés esetén akár életet is menthet. A téli gumik használata a csapadék kellő elvezetésével és a biztonságosabb úttartással a zord körülmények közötti egyenletes haladást biztosítja. Minden járműre csak olyan méretű gumiabroncsot
szabad felszerelni, amilyet a járműgyártó cég meghatározott. A nyári gumi 7 Celsius fok alatt már nem teljesíti feladatát.
Utazást megelőzően tájékozódjunk, hogy az érintett, és a célállomás szerinti országban vezettek-e be olyan jellegű korlátozást, amely pl. a téli gumik, vagy éppen a hólánc kötelező használatára irányul. Ha igen, akkor a szükséges felszerelések nélkül ne induljunk útnak, mert ezek meglétét akár az adott ország területére való belépésnek is a feltételévé
tehetik.

Határátlépés előtt tájékozódjunk - Ausztriában pl. sokba kerülhet a téli gumi és hólánc hiánya

A lengéscsillapítók állapotát műszeres méréssel ellenőriztessük, mert az autó úttartását, a stabilitást, a fékút hosszát jelentősen befolyásolja. A fékhatást is méréssel kell ellenőrizni. A pára, a köd erősen rontja a távolságbecslő képességet, ezért a tárgyakat a valóságosnál távolibbnak látjuk. Esős, latyakos időben, amikor a járda mellett széles sávban áll, vagy
folyik a víz, nehéz az úttesten átkelni. A gyalogos ilyenkor jellemzően arra figyel, hogy ne lépjen a tócsába. Az autósnak számítania kell arra, hogy a járda szélén leszegett fejjel álló gyalogos a következő pillanatban az úttestre, a jármű elé kerülhet.

Lakott területen kívül és belül egyaránt vigyázzunk az úttest mellett haladó gyalogosokra, kiemelten a kijelölt gyalogos-átkelőhelyek, iskolák, buszmegállók környékén.

Készüljünk fel a kényszerű várakozásokra!

Huzamosabb utazás esetén könnyebben belefuthatunk nagyobb balesetekbe, vagy rossz útviszonyok miatti útlezárásokba. Az is lehet, hogy mi szenvedünk balesetet, akár másik fél miatt. Ilyenkor szükség lehet takaróra, melegebb ruhadarabokra, vontatókötélre, fagymentesítő zárolajozóra, elegendő mennyiségű élelmiszerre és italra. Javasoljuk elemlámpa, vagy akkumulátoros lámpa autóban tartását, illetve a mobiltelefonok akkumulátorai is legyenek feltöltve. Érdemes tájékozódni az Útinformnál az út - és időjárási viszonyokról.

Pár jó tanács a gyalogosoknak és a kerékpárosoknak

A kerékpárok és a gyalogosok is sok mindent tehetnek saját biztonságuk érdekében. Ha pl. fényvisszaverő anyagokkal felszerelt ruházattal és járművel közlekednek, észlelésüket és láthatóságukat a sokszorosára növelhetik. Ez különösen szürkületben, éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok mellett igaz.

Ne spóroljunk a világítással! - Fotó: 112Press

A kivilágított területekről sötét zónákba érkezéskor a gépjárművezetők sokszor nem számolnak azzal, hogy a  veszélyhelyzetek felbukkanására itt is lehet számítani, így az egyéb, közúton közlekedőket nehezebb észlelik. Folyamatosan tájékozódjanak elsősorban az úttesten való áthaladáskor, irányváltoztatáskor.

A gyalogosoknak a járdán, ahol nincsen járda a leállósávon az útpadkán vagy a kerékpárúton, ha egyik sincsen vagy gyalogos közlekedésre alkalmatlan akkor az úttesten lakott területen belül lehetőleg a menetirány szerinti bal oldalon, lakott területen kívül mindig a bal oldalon a járműforgalommal szemben kell közlekedni. Fokozottan kell figyelni az oldalszélre, hiszen a kerékpár könnyen felborulhat, ha pl. egy nagy sebességű gépjármű elhalad mellette, de az évszakra jellemző, olykor szeles időjárás miatt jelentős erősségű, hirtelen széllükésekre is számítani lehet.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.