Tanácsok méh- és darázscsípés esetére és a baj megelőzésére
A nyár közeledtével gondolnunk kell az évszak egyik jellegzetes veszélyforrására, a darázs- és méhcsípésre. A rovarok csípése nem csak fájdalommal jár, de a rá érzékenyeknél allergiás rohamot is kiválthat, amelynek súlyos következményei lehetnek.
A darazsak és méhek jellemzően nem támadnak emberre, legtöbb esetben saját, vagy fészkük védelme érdekében védekeznek csípéssel. A legtöbb esetben egy ilyen csípés a fájdalmon kívül nem okoz nagyobb problémát, viszont azoknál az embereknél, akiknél a méh- vagy darázscsípés allergiás reakciót vált ki, akár életveszélyes, sőt halálos kimenetelű is lehet.
A méh- és darázscsípés megelőzése érdekében:
- Kerüljük a virágágyakhoz közeli helyeket, mert a méhek ott nagyobb számban fordulhatnak elő!
- Ne háborgassuk fészküket!
- Lehetőleg ne használjunk közelükben hirtelen, fenyegető mozdulatokat!
- Méhkas, illetve darázsfészek eltávolítása előtt vastagon öltözzünk fel, viseljünk fejvédőt, szemüveget, hogy ne hagyjunk magunkon szabad felületet a csípésnek, és rovarirtó szerrel fújjuk le a fészket!
- Szükség esetén pedig kérjük szakember segítségét!
- A gyermekeket ne engedjük a szabadban méhkas, darázsfészek közelében játszani!
- Amennyiben túlérzékenyek vagyunk a csípésre, ha szabadba indulunk, mindig tartsunk magunknál ellenszert!
- Szabadban viseljünk zárt cipőt, sohase járjunk mezítláb!
Jellemző tünetek:
- Enyhe tünetként viszketés, bőrpír, fájdalom jelentkezik
- Súlyos tünetként darázscsípésnél bevérzés, vérnyomás-esés, szédülés, ájulás, légzési nehézség, méhcsípésnél fejfájás, láz, csalánkiütés, fáradtság, nyálzás, hányás, köhögés, szorító érzés a torokban és a mellkasban, zihálás, izomgörcs, néha görcsroham, sápadtság, szédülés, ájulás léphet fel
- Vörös gyűrűvel körülvett elfehéredett bőrterület
- Túlérzékenység esetén életveszélyes állapotot idézhet elő, amely gyengeség érzéssel, halálfélelemmel, ziháló légzéssel, fulladással, a szem, fül, ajkak, nyelv és az arc duzzanatával, vérnyomás-esés miatti ájulással és eszméletvesztéssel, szívritmuszavarral jár
A méh- és darázscsípést követően:
- Amennyiben túlérzékenyek vagyunk, vagy több szúrás ért egyidejűleg, azonnal forduljunk orvoshoz!
- Az orvos erős antihisztamin és szteroid kezelésben részesíti, ha szükséges. Kezeli az esetleg fellépő sokkos állapotot. Fecskendőben előkészített adrenalin is szükséges lehet. Aki már átesett súlyos anafilaxián, és pozitív a méreganyag-bőrtesztje megelőzésben részesülhet.
- Megelőző immunterápia: súlyos anafilaxiás reakciót már átélt, és a szúrás méreganyagaira pozitív bőrtesztet mutató egyéneken megelőzésre szolgáló immunterápia alkalmazható. A méreganyag-immunterápia jelentős mértékben csökkenti évek alatt a veszélyeztetettséget.
- Kevesebbet mozogjunk, lehetőség szerint feküdjünk le!
- Azonnal távolítsuk el a fullánkot!
- Kezeljük a helyi tüneteket (csípés helyének hűtése, borogatása)!
A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tájékoztatja a lakosságot, hogy a tűzoltó egységek csak életveszély esetén vonulnak méh- és darázsfészek eltávolításához, egyéb esetben szakemberekhez kell fordulni. A darazsak és méhek eltávolításával foglalkozó szakemberek listája ide kattintva megtalálható.
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.