Hasznos tanácsok fesztiválozóknak, karneválozóknak a katasztrófavédelemtől
A katasztrófavédelem nemcsak rendszeresen ellenőrzi a rendezvények biztonságát, hanem a szervezőket jó tanácsokkal, szabályzók ismertetésével segíti a biztonsági intézkedések megtervezésében. Videón megmutatjuk, hogyan vonulnak a mentők többezres tömegben.
Természetesen a rendezvény szervezői megfelelő létszámú és felkészített biztonsági személyzetet foglalkoztatnak fesztiválok esetében, hiszen vannak betartandó tűzvédelmi előírások, amelyeket be kell tartani és biztonsági dokumentációt kell készíteni. Veszély esetén a személyzet által adott utasítások szerint kell eljárni, vagyis nagy a felelősségük abban, hogy senkit ne érjen baleset. E feltételek meglétét minden ellenőrzéskor vizsgálja a hatóság.
A legfontosabb biztonsági követelmény a szabadtéri rendezvények esetében, hogy a szabadtéri rendezvényeken tartózkodók veszély esetén a lehető leggyorsabban el tudják hagyni a helyszínt. Ehhez jól kivilágított, sötétben is látható táblákon jelzett menekülő útvonalakra van szükség. Például a húszezer négyzetméternél nagyobb területen, vagy tízezernél több látogatót fogadó rendezvényeken kétméteres, jól látható helyeken felállított kivetítőkön kell bemutatni, hogy mi a teendő veszély esetén.
A katasztrófavédelem, a meteorológiai szolgálat és a rendezvények szervezői minden nagyobb szabadtéri rendezvény ideje alatt állandó kapcsolatban vannak. Amennyiben a várható időjárás azt indokolttá teszi, akár már a vihar előtt leállítható a rendezvény.
Amennyiben már a programok megkezdése után fordul kedvezőtlenre az időjárás, tűz ütne ki, vagy bármilyen baleset történne, akkor minden esetben meg kell fogadni a hatóságok tanácsait:
- A tömegben nyitott és csukott állapotban egyaránt balesetveszélyes lehet egy esernyő. Az eső önmagában nem jelent veszélyt, egy esőkabát is elegendő védelmet jelent.
- A sátor sok esetben megfelelő menedék lehet, azonban figyelni kell arra, hogy ne olyan helyen legyen, ahol faágak eshetnek rá, vagy fák dőlhetnek ki. A sátor felállítási helyének megválasztásakor ügyeljen arra is, hogy ne legyenek a közelben rögzítetlen vagy instabil tárgyak.
- Baj esetén a menekülő útvonalakat követve hagyja el a helyszínt. Ne próbáljon a helyszínről kiáramló tömeggel szembe haladni, ha szükséges, a tömeg szélén morzsolódjon le, vagy váljon ki belőle.
Mentő "gyalogőrök" 2016-ban a Savaria Történelmi Karneválon
- Mobiltelefonja mindig legyen feltöltött állapotban és lehetőség szerint töltsön le zseblámpafunkciót nyújtó alkalmazást.
- Semmi esetre se meneküljön fa alá! Nemcsak a villámcsapástól kell tartani, hanem attól is, hogy a szélben nagyobb ágak törhetnek le.
- Ne meneküljön a színpad közelébe. A színpadokon ugyan van villámhárító, de erős szél estén balesetveszélyes lehet a felépített technika.
- Ne meneküljön szűk utcába, vagy sikátorba, hiszen minél több ember zsúfolódik össze kis helyen, annál nagyobb a baleset kockázata.
- Egy rendezvény váratlan kiürítése alatt ne a közösségi oldalainak színesítésére, hanem a helyszín biztonságos elhagyására koncentráljon. Az élményeinek, tapasztalatainak megosztására ezután is ráér.
- Ne akadályozza a tűzoltók, a mentők és a rendőrök szabad mozgását!
- A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság arra kéri a lakosságot, hogy baj esetén hívják a 112-es segélyhívó telefonszámot.
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.