Barion Pixel
Szerző: Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság; Fotó, videó: 112Press 2016. április 28.

Földrengés, áramkimaradás és kiszabaduló veszélyes anyag- gyakorlat

A feltételezés szerint a hajnali órákban a szlovéniai Lendva térségét a Richter-skála szerinti 6,6-os erősségű földrengés rázta meg. A rengés Vas megyében is gondokat okozott, a 8-as számú főút szentgotthárdi járási szakaszán tömegbalesetek történtek, Szakonyfalunál egy veszélyes anyagot szállító teherautó szenvedett balesetet. A földmozgások miatt több villanyoszlop is kidőlt, az E.ON leterheltsége miatt a sérült oszlopok helyreállításába külső segítséget is be kellett vonni.

„Kihívás 2016” Dél-dunántúli földrengés elnevezéssel katasztrófavédelmi komplex együttműködési gyakorlat zajlott április 28-án, az abban résztvevők egy földrengés szerteágazó következményeinek mielőbbi felszámolását gyakorolták. Egyebek mellett azt szimulálták, hogy egy nagyvárosban és egy kisebb településen, illetve környékén milyen módon lehet a lehető leghamarabb kezelni az energiahiányos krízishelyzetet és biztosítani a szükséges szolgáltatásokat.

A feltételezett esemény – jellegéből adódóan – összetett reagálást követel meg a résztvevőktől. Szakonyfalu térségében a földmozgásból adódó feladatokat a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, illetve a területileg illetékes Vas megyei katasztrófavédelem állományán kívül az E.ON Hungária Zrt., a LE-KO Építőipari Kft. és Szakonyfalu Önkéntes Tűzoltósága hajtotta végre.

Az elképzelt szituáció szerint a szlovéniai földmozgást Vas megyében is érezni lehetett, mi több, tömegével érkeztek bejelentések a különböző károkról a szentgotthárdi járásból, Szakonyfalu térségéből. A rengés hatására oszlopok dőltek ki, a járáson keresztülfutó villamosvezetékek egy része megsérült, emiatt a falu valamennyi, majdnem hatszáz fogyasztója áram nélkül maradt. A megyei katasztrófavédelem azonnal értesítette az áramszolgáltató szakembereit és a beavatkozások koordinálása érdekében mobil vezetési pontot állított fel Szakonyfalu határában, ahol az operatív törzs irányította a káresemények felszámolását.

Földrengés, áramkimaradás és kiszabaduló veszélyes anyag- gyakorlat 2.

A szakonyfalui önkéntes tűzoltó egyesület tagjai házról házra járva értesítették a lakókat a kialakult helyzetről, a körmendi és szentgotthárdi tűzoltók folyamatosan dolgoztak a balesetek felszámolásán, az E.ON Hungária Zrt. szakemberei pedig a szolgáltatás helyreállításán. A cég erői azonban kevésnek bizonyultak, így külső segítségre is szükség volt, ezért a katasztrófavédelem intézkedésére a LE-KO Építőipari Kft. a helyszínre küldte különleges lánctalpas gépeit, ezek segítségével lehetett eljutni a felázott talajon a cserére szoruló villanyoszlopokhoz.

Földrengés, áramkimaradás és kiszabaduló veszélyes anyag- gyakorlat 1.

Mindeközben egy újabb balesethez riasztották a tűzoltókat a 8-as főútra, ahol a rengés miatt egy veszélyes árut szállító autó sofőrje elvesztette uralmát járműve felett, az árokba hajtott és utasával együtt elvesztette eszméletét. A baleset következtében veszélyes anyag jutott a szabadba, émelyítő szagot árasztva a környéken. A körülményekre való tekintettel egy gépjárműfecskendőt, egy műszaki mentőszert, egy vízszállítót, valamint a katasztrófavédelmi mobil labort is riasztották. A tűzoltók speciális, a legmagasabb fokú védelmet nyújtó vegyvédelmi ruhában közelítették meg a helyszínt, ahol vízköddel akadályozták meg, hogy a keletkezett veszélyes gázfelhő nagyobb területre is kiterjedjen, majd biztonságba helyezték a sérülteket és kivontatták az autót az árokból.

A gyakorlat eseményeit Dr. Takács Árpád tűzoltó dandártábornok, hatósági főigazgató-helyettes Harangozó Bertalan kormánymegbízott, Majthényi László, megyei közgyűlési elnök, Erdélyi Krisztián tűzoltó ezredes, megyei katasztrófavédelmi igazgató, valamint Szakonyfalu polgármestere, illetve az E.ON területi vezérigazgatója társaságában követte figyelemmel.

Földrengés, áramkimaradás és kiszabaduló veszélyes anyag- gyakorlat 3.

A gyakorlat végeztével a hatósági főigazgató-helyettes értékelte a látottakat. Mint mondta, a mai napon bebizonyosodott, hogy azok az eljárásrendek, módszertanok, amelyeket az elmúlt időszakban, különösen az utóbbi egy évben a katasztrófavédelem az E.ON-nal együtt kidolgozott és helyi szintű gyakorlatokon kipróbált, azok egy valóban komoly helyzetben is működőképesek. A gyakorlatban résztvevő valamennyi szereplő kiválóan és hatékonyan hajtotta végre feladatát.

Földrengés, áramkimaradás és kiszabaduló veszélyes anyag- gyakorlat Szakonyfaluban



Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.