Felfüggesztettet kapott vesztegetésért az embercsempész
Mindhárom érintett rendőrtől bocsánatot kért Sz.B., aki azt állítja: zavarodottságában kínált pénzt a szabadságáért. Egy évet kapott, négy évre felfüggesztve.
Talán életeket is mentett a rendőri ellenőrzés tavaly októberben, amikor egy üresnek mondott Mercedes rakteréből 25 külföldi - információink szerint pakisztáni és afgán menekült - került elő Rábafüzes közelében, a Körmendi Rendőrkapitányság területén. Amikor a rendőrök kinyitották az ajtót pára gomolygott ki a leszigetelt raktérből. Egy menekültet kórházba kellett szállítani. Az embertelen körülmények között szállított határsértők még egy órát már nem bírtak volna ki a levegőtlen raktérben.
A mai tárgyalás azonban nem az embercsempészet miatt zajlott, hanem mivel a Mercedest vezető vádlott, Sz.B. ajánlatot tett a rendőröknek. "Fiúk, nem tudjuk ezt máshogy megbeszélni?" - kérdezte a bilincsbe vert férfi. Az egyik rendőr visszakérdezett, mire gondol, mire kibökte, hogy pénzre. Ezért aztán vesztegetés kísérlete miatt is büntetőeljárás indult ellene.
A Szombathelyi Törvényszék ítéletet hirdetett Sz. B. kötelesség megszegésére irányuló hivatali vesztegetés bűntette miatt indult ügyében. A bíróság bűnösnek mondta ki a vádlottat 3 rendbeli vesztegetés bűntettében, ezért őt halmazati büntetésül 1 év börtönbüntetésre ítélte, amelynek végrehajtását 4 évi próbaidőre felfüggesztette.
Az ügyész 3 napot tartott fent, míg a vádlott és a védő tudomásul vették az ítéletet.
A védőbeszédben az ügyvéd nem próbálta kimosdatni a vádlottat, de a bírót arra kérte, hogy a büntetlen előéletű, folyamatosan munkát kereső és dolgozó, több beteg családtagját ellátó 27 éves fiatalemberre a lehetséges minimumot szabja ki. Ez meg is történt. Viszont az embercsempészet miatt még folyamatban van a büntetőügy, ahol 2-től 8 évig terjedő börtönbüntetést is kiszabhat a bíróság.
A tárgyaláson egyébként kiderült, hogy Sz.B. nem gondolta át, amikor ajánlatot tett a rendőröknek. "Csak úgy kicsúszott" - fogalmazott és hozzátette, akkor nem fogta fel, mit tesz és pénz sem volt nála.
Az utolsó szó jogán Sz.B. elmondta, nagyon megbánta azt, amit tett és szégyelli magát amiatt, aminek többek között a családját és gyermekét kitette. (A férfit elhagyta a felesége.) Tudja, hogy hibázott, de szeretné továbbra is segíteni a családját.
Szubjektív
Sz. B. egy kishal ebben a történetben, mégis ő veszíti a legtöbbet. A dél-alföldi településen élő férfi havi 90 ezer forintból próbálta eltartani beteg édesanyját, akkor fél éves gyermekét és több beteg hozzátartozóját. A szűkös anyagi viszonyok között élők pedig könnyebben kaphatók némi zűrös munkára, ha könnyű pénzt ígérnek nekik.
Sz.B. gyaníthatóan nem gazdagodott volna meg az ausztriai fuvaron, nem úgy az embercsempészet szervezői, akik alsó hangon 1000-2000 eurót gombolnak le a menekültektől, fejenként. Garancia viszont nincs arra, hogy oda is érnek, ahova elindultak. A "fuvaronként" több millió forintot kaszáló szervezők ritkán buknak meg, helyettük a sofőrök viszik el a balhét.
A láthatóan megtört Sz.B. a szombathelyi tárgyaláson elismerte a bűnösségét és mindhárom érintett rendőrtől külön-külön bocsánatot kért a tanúkénti meghallgatásuk után. A rendőrök el is fogadták a bocsánatkérést. Az egyik tiszt megjegyezte: nincs benne harag, csak a munkájukat végezték.
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.