Vas megye még mindig a legbiztonságosabb
Az ünnepélyes keretek között megtartott állománygyűlésen részt vett dr. Halmosi Zsolt r. vezérőrnagy, országos rendőrfőkapitány-helyettes, rendészeti főigazgató is, aki jónak értékelte a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság 2014. évben végzett tevékenységét, majd meghatározta az idei évre szóló feladatokat.
Az ismertté vált bűncselekmények száma 3,9 százalékkal csökkent a megyében és az országban ismertté vált bűncselekmények mindössze 1,9 százaléka történt a Főkapitányság illetékességi területén. Így ismételten Vas megye volt az ország legbiztonságosabb területe. A pozitív eredmények megtartása a rendőri munkán túl nagymértékben köszönhető a megye lakosságának és az ide látogatók törvénytisztelő magatartásának is.
A közbiztonság fenntartása és a lakosság szubjektív biztonságérzetét alapvetően befolyásoló, közterületen elkövetett bűncselekmények számában történt 23,1 százalékos csökkenés kizárólag összefogással, együttműködéssel valósulhatott meg. Tavaly a megye 216 települése közül tizenegy településen egyáltalán nem történt bűncselekmény. A települések 66,2 százalékán pedig nem érte el a tízet a regisztrált bűncselekmények száma és mindössze tizenhárom település az, ahol meghaladta a negyvenet.
A 2014-es évet értékelték a Vas Megyei Rendőr-főkapitányságon
A számadatok alakulásában a megelőző tevékenység szerepe is jelentős. Az országos programok – mint a „MegÓVlak”, a „D.A.D.A.”, az „Ellen-Szer”, a „LeSZERellek” – mellett a megyei kezdeményezésű „Ki mit tud?” tehetségkutató az óvodás korosztálytól kezdve egészen a középiskolásokig szólítja meg az érintetteket és hívja fel a figyelmüket a korosztályukat leginkább érintő veszélyekre és az áldozattá válás megelőzésének lehetőségeire. A tavalyi évben mintegy négyezer vasi középiskolás diák részesült kábítószer-prevenciós oktatásban.
Jellemzőek az időskorúak sérelmére elkövetett vagyon elleni bűncselekmények. Ennek megakadályozása érdekében már a megye öt településén – Szombathelyen, Sárváron, Körmenden, Kőszegen és Csehimindszenten – elindult a kortárssegítő program, továbbá az idősek klubjában, a képviselő-testületi üléseken rendszeresen megtartott figyelemfelhívó előadások mind-mind a jogsértések megelőzését célozzák.
A rendészeti szakterületet értékelve elmondható, hogy a 2013. évhez viszonyítva emelkedett ugyan a közlekedési balesetek száma, azonban jelentős növekedés a könnyű sérüléssel járt közlekedési balesetek esetében következett be. Halálos kimenetelű közlekedési baleset pedig eggyel kevesebb volt tavaly, mint 2013-ban.
A „Közlekedj biztonságosan munkába jövet-menet!” elnevezésű megyei kampányt a kerékpárosok és a gyalogosok miatt bekövetkezett, személyi sérüléssel járó közúti közlekedési balesetek számának visszaszorítása hívta életre. Munkatársaink ennek keretében azon gyáregységeket keresték fel a megyében, ahol jelentős a munkahelyükre kerékpárral közlekedő dolgozók száma.
Az ittasan közlekedési balesetet okozók számában csökkenés tapasztalható. Éppen ezért a közterületi szolgálatot ellátó állomány a jövőben is nagy gondot fordít az így közlekedők kiszűrésére.
Az illegális migráció emelkedése az elmúlt időszakhoz viszonyítva jelentős emelkedést mutat. Az elfogások esetszáma tavaly a négyszeresére nőtt tavalyelőtthöz képest. Állampolgárságukat tekintve szíriai, afgán, iráni, pakisztáni, koszovói és indiai határsértő került rendőrkézre Vas megyében. Ezen kívül kilenc magyar és három szerb embercsempésszel szemben intézkedtek még a rendőrök 2014-ben. Az egyre fokozódó migrációs nyomásra tekintettel az eddigieknél még koncentráltabb ellenőrzés valósult meg a határsértők minél nagyobb arányú kiszűrése érdekében. A közös járőrszolgálatok során a Főkapitányság munkatársain kívül az osztrák rendőri szervek is részt vállalnak az illegális migráció visszaszorításában.
Kiemelt hangsúlyt fektettek a vasi rendőrök a tulajdon elleni szabálysértések felderítési eredményességi mutatóinak növelésére is. Az e körben jellemzően előforduló bolti lopások, a magánszemélyek sérelmére elkövetett, nem megélhetési célú eltulajdonítások tekintetében az előző évi 28,9 százalékos felderítési eredményességgel szemben, a 2014. évben 39,5 százalékos eredményt könyvelhettek el.
Példa értékűnek értékelték az összefogást és az információcserét a polgárőrökkel, önkormányzatokkal, a Katasztrófavédelem, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, az Ügyészség, valamint a Vadászkamara munkatársaival, az egyházakkal és az iskolákkal. A közös együttműködésre, a szervek közötti szoros munkakapcsolatra a jövőben is számít a Főkapitányság.
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.