Csak rémhír a tömeges alkoholmérgezés Szombathelyen
Mindenki csak egy kicsit tett hozzá, így lett több mint tucatnyi áldozata három fiatal rosszullétének.
Rendszeresen visszatérő elem már a Sokkoló rovatban az álhírek cáfolata. Ezúttal szombathelyi "kómában lévő, újraélesztett tiniknek" jártunk utána, akik állítólag egy gólyabuli után lettek rosszul, mert drogot csempésztek az italukba egy szórakozóhelyen. A valóság azonban nem ennyire "kalandos", de a Facebook-on hamar születnek a hihetetlen történetek. Sok fiatal azért tesz hozzá a "sztorihoz", hogy az ő bejegyzésüket lájkolják többen. Valószínűleg meg sem fordul a fejükben, mivel játszanak.
A hírbe hozott szórakozóhely a Romkert. A hely ügyvezetője, Bánhegyi Roland készséggel elmondta, mi történt náluk.
-"„Egy szombathelyi középiskola gólyabáljának résztvevői tartottak bulit nálunk. Egy hölgy jelezte, hogy rosszul érzi magát. A személyzet az egészségügyi oktatáson elsajátítottaknak megfelelően járt el. Egy biztonsági őr ölben kivitte a hölgyet a bejárathoz, miközben mentőt hívtak hozzá. A rosszul lett lánnyal volt a testvére is, az ő segítségével értesítettük a szülőket”" - mondta el a 112 Press-nek Bánhegyi Roland. A szirénázó mentő mögé egy arra járó járőrautó is bekanyarodott, hogy megnézzék mi történt, de amikor látták, hogy csak rosszullét, akkor mentek is tovább. - "„Ezen kívül nem tudok más rendkívüli eseményről. A szórakozóhelyen 16 kamera ügyel a biztonságra. Nyugodtan ki tudom jelenteni, hogy nem igaz az, amit az Interneten terjesztettek a szórakozóhelyről és engem sem vittek el bilincsben a rendőrök. Hajnalig zenéltem, az talán nekem és a közönségnek is feltűnt volna, ha elvisznek.”"
Hivatalos adatok a kórházból
Megkerestük a Markusovszky kórházat is, ahol a pletykák és a facebook-os híresztelések szerint 9-14 diák feküdt, többen közülük kómában.
-"„Összesen három lányt szállítottak be a kórházba, közülük egyet a szórakozóhelyről, a másik kettőt az otthonából. Elmondásuk szerint alkoholt fogyasztottak, ám az elmondottakhoz képest a reakciók túlzottak voltak, ezért az intenzív osztályra helyeztük őket, intenzív megfigyelés céljából”" - tudtuk meg Prof. Oroszlán Györgytől. - "„Két fiatal elmondta, hogy boltban vásárolt alkoholt ittak és mindhárman közös társaságban voltak korábban. Felmerült annak a lehetősége, hogy nem csak az alkohol váltotta ki a tüneteket, de erről csak a folyamatban lévő vizsgálat után tudunk meg bővebbet. A rendőrség is vitt el a vérmintákból. A fiatalok állapota teljesen stabil, kedden hazamehettek.”"
Ellenőrizetlen információk
Az egyik szombathelyi portál részletesen beszámolt az eseményekről, feltehetőleg sokadkézből, hallomás alapján. Ebben szó esett pánikról a szórakozóhelyen, tömeges rosszullétről és megbilincselt ügyvezetőről is. Az írást időközben eltávolították.
Pletyka születik
És hogyan lesz egy lány rosszullétéből több mint tucatnyi áldozat? A számok növelése nem újdonság, nagyobbat kell mondani, annál megdöbbentőbb az információ. Amikor kiderült, hogy két másik lány is kórházba került, akkor már lehetett szorozni is a számot, nem csak hozzáadni néhányat. Az intenzív osztály említésekor pedig beindultak a fogaskerekek, mert ki kerül oda? Aki nagyon rosszul van. Innen jöhetett a kómába esett és újraélesztett lányok története is.
Szintén elgondolkodtató, hogy azonnal egy szórakozóhelyet kezdenek el szapulni sokan, amikor valószínűleg a kígyót-békát kiáltók közül is többen tisztában vannak azzal, hogy (főleg a fiatalok közül) sokan lerakatokban tankolnak fel olcsó (és ennek megfelelő minőségű) alkohollal, amit a szórakozóhelyek közelében töltenek magukba, erősítő gyanánt. Ha az egy liter kannás bort bevedelt tini bemegy a diszkóba és ott a melegtől és a fényektől rosszul lesz, akkor már senki nem mossa le a szórakozóhelyről, hogy az az ő sara.
Összefoglaljuk
Összefoglaljuk tehát: senki nem esett kómába, senkit nem kellett újraéleszteni a péntek esti, szombathelyi buli résztvevői közül és összesen három lány került kórházba. Ők sem azért kerültek az intenzív osztályra, mert kritikus volt az állapotuk, hanem azért, hogy intenzív megfigyelés alatt legyenek, ha az állapotukban változás állna be. Mind a hárman teljesen jól vannak és elhagyhatták a kórházat.
A rendőrség nem indított vizsgálatot
A Vas Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől megtudtuk, hogy a rendőrség nem indított vizsgálatot az ügyben, mivel bűncselekményre utaló adat nem merült fel.
Szubjektív
Természetesen ki kell vizsgálni, okozhatta-e drog a lányok rosszullétét. Elvonatkoztatva ettől az esettől, általánosságban írjuk, hogy a fiatalok sokszor aduként használják a "valaki bedrogozott engem" kijelentést olyankor, amikor nem jól sült el valami a buliban. A fiatalok szívesen próbálnak ki olyasmit, ami valami varázslatosat ígér, legyen az fű, a legújabb dizájner drog, vagy akár a szárított egérhere, ha az olcsó és hatásos. Viszont ha a bódulat helyett a rosszullét keríti hatalmába a próbálkozókat, akkor kézenfekvőnek tűnik másra kenni a dolgot.
"Valaki megitatott valamivel..." - és ezzel nem lehet mit kezdeni. Egy szülő miért kételkedne csemetéje szavában, a rendőröknek meg le lehet írni egy kb. 170 centiméter magas, rövid hajú férfit, akiből többet nem is láttak, csak örültek a potya italnak. A történet hihető és megfoghatatlan, de egyben veszélyes is, hiszen valóban előfordulhat ilyesmi. Csakhogy minden évben belefutunk az önigazoló mesébe a rejtélyes idegenről. Nem kezdünk most tanmesébe arról, hogy szopogassunk-e idegentől kapott pirulát, igyunk-e olyan pohárból, amit általunk soha nem látott vendég nyom a kezünkbe, mert ha erre valaki nem tudja még magától a választ, akkor feltehetőleg idáig el sem olvassa ezt a cikket.
Mi csak annyit kérünk, hogy mielőtt valaki megnyomja a megosztás gombot egy megdöbbentő információnál, előtte próbáljon kicsit elgondolkodni azon, mi támasztja alá annak a hitelességét. Van-e benne biztos forrás, amit ellenőrizni lehet, vagy az egészen érződik, hogy hevületből íródott? Ha cseppnyi kétely is felmerül, akkor ne küldjék tovább. Mert óhatatlanul olyanoknak is árthatnak, akik semmit nem tehetnek az egészről.






A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.