Szerző: TM
2018. augusztus 18.
Balesetet szenvedtem, de hol vagyok? - Segíthet a mobil és a navigáció
Ha valaki idegen tájon szenved balesetet és nincs senki a közelében, akkor komoly problémát jelenthet, hogy fogalma sincs arról, hol van éppen, ami viszont a bejelentéshez nagyon fontos. Egy helyszínen kipróbáltunk néhány applikációt, hogy kiderüljön, mennyire segíthetnek a bejelentésnél?
Éjszaka futottunk bele egy fának ütközött roncsba és miután meggyőződtünk arról, hogy nincs ember a kitört ablakú kocsiban és annak környezetében sem, illetve helyszínelés nyomát sem láttuk, tárcsáztuk a segélyhívót és elmondtuk, mit látunk és megadtuk a roncs helyét is: a 8638-as úton állunk, Bük és Acsád között, egy vasúti átjáró közelében. Elmondtuk, hogy a sofőr megsérülhetett, amikor az autója fának ütközött. Miután befejeztük a beszélgetést elgondolkodtunk azon, hogy egy olyan ember, aki életében először jár erre és csak átutazóban van itt, vajon mit tud elmondani a helyzetéről?
Az útszámot szinte biztosan nem, de az sem biztos, hogy emlékszik arra, milyen települést hagyott el éppen utazásának 200. kilométere után. Megnéztük hát, hogy az autónk navigációja, illetve a telepített telefonos programok mennyire segítenek ilyen szituációban?
Rutin
Elsőként a rendőrségi Rutin rendszer próbált segíteni nekünk. Amint észlelte, hogy segélyhívást indítunk aktiválta magát és a kijelzőn jól láthatóan információkat közölt. Először azt, hogy a pozíciónk ismeretlen, de megnyugtatásul közölte, hogy a jelenlegi pozíció lekérése folyamatban van.
Ez pár másodperc múlva meg is történt és a rendszer 23 méteres pontossággal belőtte a helyünket, a koordinátákat pedig nagy számokkal írta ki. Ez nagy segítség, ha valaki ezt képes beolvasni a baleset utáni állapotában. A Rutin a Google térképen a helyet is megmutatja, azt kicsinyítve pedig elolvasható, milyen települések vannak a közelben. Ez tényleg segítség. (Nem tudjuk, mobilnet nélkül mennyi működik ebből, legközelebb ezt is kipróbáljuk.) A Rutint ebben a formában nagyon hasznosnak találtuk, hiszen akkor is elindul, amikor a telefonálónak valószínűleg eszébe sem jutna, hogy arról tájékozódjon, de ehhez természetesen telepítve kell lenni az okostelefonon.
TomTom beépített autónavigáció
Autónk beépített navigációjának -ahogy a legtöbb autós navigációnak- van egy olyan menüpontja, ami az aktuális helyzetünket mutatja meg. Itt koordináták olvashatók, de ezt most hagyjuk, nézzük inkább azt a részt, ami szövegesen írja le, mit mondjunk segélyhíváskor. Természetesen a nyelv kiválasztható. Ezt a menüpontot városban már többször nézegettük és kitűnően működött. (Pl.: Szombathelyen vagyok a Petőfi Sándor utcában, 65 méterre a Szabó Miklós utcától és 80 méterre a Szily János utcától.) Most azonban a "semmi közepén" voltunk.
A "Hol vagyok?" menü pont itt már kevésbé segítőkész, igaz, a koordináták itt is megjelennek, de kiolvasásuk sok embernek gondot jelenthet. Ekkor sem kell azonban izgulni, a fok, perc, másodperc szakszerű használata helyett az operátor valószínűleg megérti majd, ha kör, pont, vesszővel diktálja be valaki az adatokat, ahogy azt a kijelzőn látja.
De ehelyett lenne jó a szöveges tájékoztató, ami itt nagyjából használhatatlan. Ismeretlen nevű úton vagyunk Bükön (nem ott vagyunk), 3,1 kilométerre a Hunyadi úttól és 2 kilométerre a Gyurácz úttól.
Waze
A népszerű, ingyenes közösségi navigációt jó szívvel ajánljuk mindenkinek, rengetegen használják és a felhasználóktól folyamatosan begyűjtött közlekedési adatok alapján valós időben értesülhetünk a dugókról, elterelésekről, traffipaxról stb. Az "Itt vagy Te" menüpont azonban nem túl bőbeszédű, csak azt mondja meg, melyik úton vagyunk (8638), plusz mutatja a helyzetünket a térképen. Erről azonnal látjuk, hogy egy vasúti átjáró mellett vagyunk, így valamennyire lehet szűkíteni a kört (kb. két kilométerre van egy másik átjáró is) A térképet lekicsinyítve itt is látjuk, milyen települések között vagyunk, ez pedig már bőségesen elég ahhoz, hogy indulhasson a segítség.
112 Emergency Call
A magát európai segélyhívó programnak beállító androidos alkalmazás hazánkban nem igazán működik, de valamennyi segítséget tud nyújtani. Eszerint Csepreg térségében vagyunk a 8638-as úton, ami kissé félrevezető, de az útszám azért hasznos. A térképet nem tudtuk kicsinyíteni, így az arról leolvasható adatok segíthetnek még valamennyire.
Mi pedig azt javasoljuk autóstársainknak, hogy ismeretlen helyen járva időnként játsszanak el a gondolattal: mit mondanának, ha az adott helyen, lakott területen kívül segítséget kellene hívniuk. Hogyan magyaráznák el, éppen hol vannak? Milyen segítséget tudnának használni?
Megtréfálhat a FakeGPSVannak, akik a közösségi oldalakon történő bejelentkezéshez olyan segédprogramot használnak, ami meghamisítja a telefon tartózkodási helyét. Így könnyen be lehet jelentkezni pl. a Seychelle-szigetekről egy vicces képpel, amit a helyadatok is alátámasztanak. A bekapcsolva hagyott koordináta-hamisító azonban pont a fenti esetekben nagyon kellemetlen lehet, hiszen nem biztos, hogy az ismeretlen, erdőn át vezető út helyett az Indiai óceán egyik szigetének részletét szeretnénk látni.
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.