Barion Pixel
Szerző: ORFK 2019. június 14.

Bosszúból kínzott teknőst az állatkertben, amit el kellett altatni - keresik a rendőrök

A gyanú szerint a fiatal nő a a Fővárosi Állat- és Növénykertben kockakővel olyan súlyos sérülést okozott egy teknősnek, hogy annak páncélja alul és felül is szétnyílt és az állatot el kellett altatni. A nő valószínűleg bosszút állt az állaton, amit szabálytalanul kivett a helyéről.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság XIV. kerületi Rendőrkapitánysága 01140/1778/2019. bűnügyi számon nyomozást folytat ismeretlen tettes ellen állatkínzás vétség elkövetésének gyanúja miatt.

A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint egy 20-25 év körüli nő 2019. június 13-án 17 óra 40 perc körül Budapest XIV. kerületében, a Fővárosi Állat- és Növénykert kifutójában rádobott egy nagyméretű kockakövet egy görög teknősre. Az ütéstől a teknősnek olyan súlyos sérülései keletkeztek, hogy az állatot el kellett altatni.

A feltételezett elkövetőről az állatkert biztonsági kamerája felvételt készített.

A nő 20-25 év körüli, vékony testalkatú, hosszú barna hajú, aki a bűncselekmény elkövetéskor fekete hosszú ujjú pólót, zöld színű kantáros nadrágot és sportcipőt viselt.  

A rendőrség körözi a fiatal nőt, aki bosszúból kockakővel okozott végzetes sérülést a görög teknősnek

A Budapesti Rendőr-főkapitányság XIV. kerületi Rendőrkapitánysága kéri, hogy aki a képeken látható nőt felismeri, személyazonosságával, tartózkodási helyével vagy a bűncselekménnyel kapcsolatban információval rendelkezik, névtelensége megőrzése mellett tegyen bejelentést az ingyenesen hívható 06-80-555-111 „Telefontanú” zöldszámán, a 107 vagy 112 központi segélyhívó számok valamelyikén.

A rendőrség körözi a fiatal nőt, aki bosszúból kockakővel okozott végzetes sérülést a görög teknősnek

"Szerencsétlen állat páncélja a hasi és a háti oldalon is teljesen kettéhasadt és szétnyílt, ujjnyi-kétujjnyi szélességben, és a belső szervei is súlyosan sérültek, így sajnos már nem lehetett megmenteni, el kellett altatni " - írta az esettel kapcsolatban a Fővárosi Állat- és Növénykert.

Az állatkert honlapján az alábbiak olvashatók:

"Halálos sérüléseket szenvedett az a görög teknős, akit egy súlyos kockakővel sújtott agyon Állatkertünk egyik látogatója szerda délután. Az állatot a gondozóink a zárás előtti állományszemle idején találták meg, de a sérülései olyan súlyosak voltak, hogy az állatorvosok sajnos már nem tudtak segíteni rajta, így egyedüli lehetőségként a teknős elaltatása maradt. Az állatnak óriási fájdalmai lehettek, hiszen a testét borító páncél a hasi és a háti oldalon is ujjnyi-kétujjnyi szélességben teljesen kettéhasadt és szétnyílt, és a belső szervei is súlyosan sérültek.

Az eset pontos körülményeinek tisztázása érdekében az illetékes munkatársaink csütörtök délelőtt megnézték a térfigyelő kamerák felvételeit, amelyen az elkövető és a vele együtt lévő személy is jól látható. A felvételek alapján feltételezhetően az történhetett, hogy az elkövető a kerítésen áthajolva kivette az állatot a kifutóból, aki azonban alighanem a kezébe piszkíthatott (ez nem ritka a teknősöknél ilyen esetben). Ezután az elkövető keresett egy követ, és – talán bosszúból – agyonütötte vele az állatot. Mindez szerdán délután 17:37-kor történt a Madagaszkár-ház melletti kifutónál, ahol görög, mór és sarkantyús teknősöket mutatnak be egy füves kifutóban.

Görög teknősök a budapesti állatkertben Fotó: Fővárosi Állat- és Növénykert

A Fővárosi Állat- és Növénykert az ügyben ismeretlen elkövető ellent tett feljelentést a XIV. kerületi Rendőrkapitányságnál természetkárosítás bűntettének alapos gyanúja miatt. Természetesen a térfigyelő kamerák felvételeit is átadtuk a nyomozóknak, illetve csütörtökön kora délután helyszíni szemlét is tartottunk a teknősök kifutójánál.

Komolyan fontolgatjuk a térfigyelő kamerák által felvett képek közzétételét, amelyeken maga a cselekmény, illetve az elkövető is jól látható. A közzététel lehetőségét jelenleg adatvédelmi szakértőnk vizsgálja.
A görög teknős (Testudo hermanni) Dél-Európában őshonos mediterrán szárazföldi teknősfaj. A Magyarországon hatályos jogszabályok szerint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős fajnak minősül, és szerepel a veszélyeztetett állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó washingtoni egyezmény listáján is (ehhez az egyezményhez Magyarország még 1985-ben csatlakozott). Az ilyen állatfajok egyedeinek elpusztítása, illetve károsítása esetén a Büntető Törvénykönyv 242. § (1) bekezdésének rendelkezése szerint természetkárosítás bűntette valósulhat meg, amely három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."

 

 

 

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.