Szilveszteri tűzijáték - nem muszáj veszélyesen ünnepelni
A szilveszteri éjszakához hozzátartozik a tűzijátékok eregetése, a katasztrófavédelem tanácsait betartva ezt biztonságosabban tehetjük.
A szilveszter közeledtével, december 28-án megnyílnak a pirotechnikai termékeket árusító standok. Ettől a naptól lehet megvásárolni az úgynevezett hármas kategóriába tartozó pirotechnikai termékeket, melyeknek az árusítása, illetve a használata is szigorú szabályokhoz kötött. A harmadik osztály termékei azok, amelyeket december 28-tól december 31-ig szerezhetnek be a 18. életévüket betöltött, felnőtt személyek. Azonban ezeket csak szilveszter napján, vagyis december 31-én este hattól másnap reggel hatig szabad működtetni. Azokat a harmadik kategóriába tartozó tűzijátékokat, amelyeket nem használtunk fel vagy hibásak, január 5-ig vissza kell vinni az árusítóhelyre, ahol kötelesek azt térítésmentesen visszavenni.
A katasztrófavédelem hatósági szakemberei a napokban minden árusítóhelyet ellenőriznek. Azt vizsgálják, hogy az árusok rendelkeznek-e a megfelelő tűzvédelmi ismeretekkel, megvannak-e a megfelelő védőtávolságok, hiszen baj esetén a tűzoltóknak meg kell tudniuk közelíteni az árusítóhelyet. Ellenőrzik az árusítóhely tűzvédelmi dokumentációját, hogy van-e a helyszínen oltóeszköz, illetve elérhető oltóvízforrás.
Szilveszter éjjel átlagosan negyven-ötven olyan tűzesethez riasztják a tűzoltókat, amelyet pirotechnikai eszköz szabálytalan használata okozott. Többnyire a szabadon álló tuják és fenyők gyulladtak meg, de jellemző az erkélyre visszahullott rakéták miatti tüzeset is. Tűzijátékok miatt általában kisebb, egy-két négyzetméteres tüzek keletkeznek, de szinte minden évben van két-három nagyobb, milliós kárt okozó tűzeset is.
Mire figyeljünk a használatakor:
-
csak legális helyen vásároljunk
-
csak sérülésmentes csomagolást vásároljunk, amelyhez magyar nyelvű leírás is tartozik
-
az első lépés mindig a használati utasítás elolvasása legyen. Még ha magabiztosak vagyunk, akkor se hagyjuk ki ezt a lépést, mert aki nem használ pirotechnikai eszközöket rendszeresen, könnyen elfelejtheti őket.
-
sík területen támasszuk ki és stabilizáljuk a tűzijátékot
-
soha ne irányítsuk a tűzijátékot emberre, állatra, épületre,
-
kiemelten figyeljünk a környezetünkben lévő gyerekekre és idősekre, akikben félelmet kelthet annak hangja. Az állatokra is figyeljük, mivel ők is nagyon érzékenyek a tűzijáték hangjára.
-
erős szél esetén kerüljük a használatát
-
alkohol fogyasztása után semmiképpen ne használjuk az eszközöket, kérjünk meg erre inkább valaki mást.
-
tartsuk be a biztonsági távolságot
Ha tűz keletkezik, próbáljuk a saját testi épségünk veszélyeztetése nélkül eloltani és hívjuk a 112-es segélyhívó számot.
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.