Lángoló szeméttelep Zalabéren, kisebb tüzek Vas megyében
Közel negyven tűzoltó dolgozott csaknem fél napon át a lángoló zalabéri szeméttelep oltásán.
Háromezer négyzetméteren égett a szeméttelep Zalabéren
Hétfőn este csaknem háromezer négyzetméteren, időnként hét méteres lángokkal égett a szeméttelep Zalabéren.
A tűzesethez Keszthelyről, Zalaegerszegről, Sárvárról hivatásos, Zalaszentgrótról önkormányzati, Zalaszentivánról pedig önkéntes tűzoltók érkeztek. A kiterjedt hulladéktüzet tíz vízsugárral oltotta a helyszínen lévő majdnem negyven tűzoltó hétfőn egész este és kedden reggel is. A folyamatos vízutánpótlásról vízszállító járművek gondoskodtak.
Este tizenegy óra körül a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat vezetésével, habbal terítették be a legintenzívebben égő részét a szeméttelepnek, így az égés intenzitása alábbhagyott.
Ezután munkagépekkel dolgoztak a helyszínen, folyamatosan bontották az összehordott hulladékot és homokkal, földdel fedték le.
A katasztrófavédelmi mobil labor a hajnali órákig folyamatos méréseket végzett a helyszínen és a környező településeken, azonban emberre veszélyes levegő koncentrációt nem tudtak sehol kimutatni.
Fotó: Zalaegerszegi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság
Növényi hulladék égett Vasváron
Körülbelül hatszáz négyzetméteren égett az összegyűjtött növényi hulladék Vasváron, a József Attila utcában, veszélyeztetve a környezetét.
A szabadtéri égetést végző ember a tűz oltását megkezdte, azonban a lángokat a vasvári önkormányzati tűzoltók fékezték meg egy vízsugárral és kézi szerszámok segítségével. A tűzesetnél személyi sérülés nem történt.
Fotó: Vasvári Önkormányzati Tűzoltó-parancsnokság
Szabadtéri tűz Gencsapátinál
Aljnövényzet, száraz fű égett körülbelül egy hektáron Gencsapáti külterületén a 87-es számú főút mellett április 24-én este.
A szombathelyi hivatásos tűzoltók a tüzet két vízsugárral és kézi szerszámok segítségével oltották el több mint egy órás munkával. Ennél a tűzesetnél sem sérült meg senki.
Fotó: Szombathelyi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság
A katasztrófavédelem felhívja a figyelmet a következőkre:
Abban az esetben, ha belterületen szabadtéri égetést végeznek, és a települési önkormányzat azt rendeletében nem engedélyezte, vagy engedélyezte, de az égetést nem a rendeletben meghatározott napon vagy időpontban végezték, a tűzvédelmi hatóságnak meg kell indítania a tűzvédelmi hatósági eljárást.
A károk akkor előzhetőek meg a legkönnyebben, ha tisztában vagyunk a biztonságos szabadtéri tűzgyújtás és a tűzmegelőzés alapvető szabályaival:
- Általában tilos szabadtéren égetni, kivéve ott, ahol azt jogszabállyal, külön meghatározott esetekben és feltételekkel megengedik;
- Belterületen csak abban az esetben lehet növényi hulladékot égetni, ha azt önkormányzati rendelet megengedi;
- Előzetesen engedélyeztetni kell a tűzvédelmi hatósággal a külterületen lévő, lábon álló növényzet, tarló, illetve a növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék szabadtéri égetését;
- Továbbra is megengedett a kerti grillezés és a tűzön történő sütés-főzés a tűz állandó felügyelete mellett;
- Tűzgyújtási tilalom esetén az érintett területen akkor sem megengedett a tűzgyújtás, ha azt egyébként más jogszabály megengedi;
- A szabadtéri tűzgyújtás feltételeit az Országos Tűzvédelmi Szabályzat tartalmazza;
Jogszabálytól eltérő vagy hatósági engedély hiányában végzett tűzgyújtási tevékenység tűzvédelmi bírságot von maga után!
A szabadban meggyújtott tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül és minden esetben gondoskodjunk megfelelő mennyiségű oltóanyagról. Mindig legyen nálunk a tűz oltására alkalmas kézi szerszám, és csak akkora tüzet gyújtsunk, amekkorát folyamatosan felügyeletünk alatt tudunk tartani.
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.