Előadásokkal emlékeztek meg a Polgári Védelmi Világnapról Szombathelyen
A hagyományoktól eltérően emlékeztek meg a Polgári Védelmi Világnapról a Polgári Védelmi- és Tűzoltó Emlékhelyen, Szombathelyen március 3-án.
A rendezvényen Dr. Bognár Balázs tűzoltó ezredes, a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója ünnepi megnyitó beszédében a polgári védelem védelmi igazgatásban betöltött szerepéről beszélt.
Kiemelte a napjaink kihívásainak megfelelően az önkéntesség fontosságát, az országban, megyénkben először megalakuló és működő járási mentőcsoportok lakosságvédelemben betöltött szerepét. Megköszönte az állampolgárok és a szakterületen dolgozó hivatásos szakemberek munkáját, akik közösséget vállalnak az emberi élet és az értékek védelme terén.
A Polgári Védelmi Világnap Rendezvényéhez kapcsolódva Szombathely 1945. március 4-én bekövetkezett bombázásának 72. évfordulójáról Pál Ferenc, a Vas Megyei Levéltár levéltárosa tartott előadást. Az előadó Szombathely bombázásának okait és következményeit taglalva bemutatta a sérült városrészek légi felvételeit, a keletkezett károkat.
Kitért a front elől Szombathelyre menekülő államigazgatási szervek elhelyezésére, a városba menekülő tízezrek ellátására és a német hadsereg a város keleti részében felépített barakk és bunkerrendszerére is. Pál Ferenc beszámolt az óvóhelyek létesítésének okairól, azok elhelyezkedéséről és a légi támadások idején bennük felzsúfolódott emberek hangulatáról. A helytörténeti előadásában kitért az angolszász légierő bombázásainak adataira, valamint azokra az okokra, elszenvedett háborús veszteségekre, melyek Szombathelyt az ország negyedik legromosabb városává tette.
A következő előadást a Polgári Védelem történetéről Poór Balázs tűzoltó alezredes, megyei polgári védelmi főfelügyelő tartotta. Az alezredes beszámolt a szakterület történetéről, a légoltalom 1935-ös megszervezésétől a légoltalmi liga 1937-es megalakulásától napjainkig.
Fotó: Egyed László tűzoltó alezredes Vas MKI.
A történeti áttekintés taglalta a polgári védelem 1964-et követő átszervezése után megkezdődő polgári védelmi feladatok újbóli szabályozását, ami miatt új tevékenységi célok kerültek kijelölésre. A hidegháborús veszély mellett 1970-től a természeti és civilizációs katasztrófák elleni védelmi feladatokkal is kiegészült a szervezet feladatköre. A Honvédelmi Minisztériumtól 1989-ben a Belügyminisztérium irányítása alá kerülő Polgári Védelem a mai napig fontos szerepet tölt be a lakosság védelmi rendszerében, melyet bizonyít a katasztrófavédelem szervezetébe beintegrálódás óta eltelt tizenhét esztendőt is.
Az előadások után az érdeklődők megtekinthették a tavaly októberben létesült Polgári Védelmi- és Tűzoltó Emlékhelyet, ahol a tárlatvezetést a szombathelyi, sárvári, és körmendi katasztrófavédelmi kirendeltségek polgári védelmi felügyelői végezték.
A Vas Megyei Tűzoltó és Polgári Védelmi Múzeum megnyitója Szombathelyen
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.