Alapképzések a polgári védelmi szervezeteknek
A Vas megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság 2016-ban is folytatja a települési polgári védelmi szervezetek, valamint a katasztrófák elleni védekezésbe, a káresemények felszámolásába bevonható civil szervezetek felkészítését.
A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság 2016. évben végrehajtja a III. katasztrófavédelmi osztályba sorolt települések, valamint Szombathely Megyei Jogú Város települési polgári védelmi szervezeteinek alapképzését, értesítési gyakorlataikat, a falvakban és városokban működő civil szervezetek részére pedig katasztrófavédelmi felkészítéseket szervez, hogy szükség esetén önállóan is meg tudják kezdeni településükön az elsődleges védekezési feladatokat.
Fotó: Milkovics Viktória c. tű. zls., Szombathely HTP
A képzéseket azokon a településeken hajtják végre, melyek a katasztrófavédelmi osztályba sorolás szerint III. osztályba vannak sorolva. A tavalyi évben 54 települést készítettek fel, míg az idei évben a fennmaradó 117 községben és városban is megtartják a képzést a megyei katasztrófavédelem szakemberei. A települési polgári védelmi szervezetek felkészítésének részét képezik az értesítési gyakorlatok, az azt követő adatpontosítás, végül az állomány alapképzése. Ezzel párhuzamosan zajlik a településeken működő civil szervezetek katasztrófavédelmi felkészítése is.
A riasztások a katasztrófavédelmi kirendeltségek ügyeleti szolgálataitól indulnak, akik telefonon értesítik a polgármestert, majd a település első embere a helyben szokásos módon továbbítja a jelzést az érintett lakosok részére. A polgári védelmi szervezetbe beosztott személyek feladata, hogy a kiértesítést követően a lehető leghamarabb beérkezzenek a kijelölt helyre, amely általában a település művelődési központja, közösségi háza, vagy az iskola tornacsarnoka. A beérkezés után kerül sor az adategyeztetésre. A gyakorlat célja, hogy naprakész információk legyenek azon állampolgárok elérhetőségéről, akik az alaptörvényben meghatározottak szerint polgári védelmi kötelezettség alatt állnak, és szükség esetén otthonaik megóvása érdekében bevonhatók a védekezésbe.
A polgári védelmi alapképzés – amelyen részt vesz valamennyi polgári védelmi szervezetbe beosztott személy – egyaránt jelent elméleti képzést és gyakorlati oktatást. A gyakorlati képzéseken kiemelt hangsúlyt kap az adott település veszélyeztetettségéből adódó elsődleges védekezési feladatok ismertetése, úgy a homokzsákok megtöltésének helyes módja, mint a nyúlgát építése, vagy az elsősegélynyújtás és a logisztikai feladatok végrehajtása.
A katasztrófavédelmi felkészítések jelentős mértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy az állampolgárok felkészüljenek a rendkívüli időjárási helyzetek, veszélyhelyzetek megelőzésére, az elhárításra és a helyreállítás során jelentkező feladatokra.
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.