Tűz, veszélyes anyag, súlyos sérültek – komplex katasztrófavédelmi gyakorlat
Október 28-án komplex katasztrófavédelmi gyakorlatot tartott Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Szombathelyen. A három pilléren nyugvó gyakorlat során valamennyi szakterületnek – így mind a tűzoltási, mind az iparbiztonsági, mind pedig a polgári védelmi szakterületnek – bőven jutott feladat.
A nagy erőket megmozgató gyakorlat három mozzanatból állt: egyrészt a MEDOSZ Kft. gyakorlatából, amely mint küszöbérték alatti veszélyes üzem, súlyos káresemény-elhárítási terv készítésére kötelezett. Az üzem dolgozói begyakorolták tervben szereplő feladataikat, míg a szakemberek felmérték, hogy az üzem dolgozói tudják-e, kinek mi a feladata, ha üzemi, ipari baleset, vagy tűz üt ki a telephelyen.
A komplex gyakorlat másik részét képezte a beavatkozó állomány tűzoltási gyakorlata, amelyben a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, a Katasztrófavédelmi Mobil Labor, a Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálat, a megye mindhárom hivatásos tűzoltó-parancsnokságának állománya látta el a szükséges tűzoltási és életmentési feladatokat.
Harmadik elem egy külső védelmi terv gyakorlat volt, melynek során pedig azt gyakorolták be a városi önkormányzat, illetve a járási védelmi bizottság tagjai, milyen azonnali intézkedéseket kell tenniük, ha veszélyes anyag szabadul ki a környezetbe, és veszélyezteti a lakosság biztonságát.
A feladatok végrehajtásában részt vett a Szombathelyi Járási Borostyánkő Mentőcsoport is, továbbá közreműködtek a rendőrség, a mentőszolgálat és a vöröskereszt szakemberei, a polgárőrség, Szombathely város önkormányzata, a járási védelmi bizottság, a GYSEV Zrt., és az Észak-nyugat Magyarországi Közlekedési Központ.
A gyakorlat feltételezése szerint tűz ütött ki a MEDOSZ Kft. telephelyén, ahol az egyik raktár teljes terjedelmében égett. Az égés következtében keletkezett hatalmas füst mérgező gázokat tartalmazott, amely súlyos veszélyt jelentett mind a dolgozókra, mind pedig a környék lakóira. Az üzem dolgozói, miután észlelték a tüzet, azonnal értesítették a tűzoltókat, áramtalanították az épületet és kiürítették a telephelyet. Felhívták a figyelmet a mérgező gázok jelenlétére, ezért a Katasztrófavédelmi Mobil Labor is a helyszínre vonult, a Szombathelyről, Sárvárról és Körmendről érkező tűzoltók pedig nehézgáz-védőruhában közelítették meg a kárhelyet. A tűzoltók egy eszméletlen sérültet találtak a veszélyeztetett területen, akit hordágyra fektettek és átadtak a mentőszolgálat szakembereinek. Mialatt az üzem terültén javában folytak a tűzoltási munkálatok, a korábban kimenekített dolgozók közül többen panaszkodtak nehéz légzésre, ezért őket autóbusz szállította a számukra kialakított ideiglenes elsősegélynyújtó-, befogadó- és melegedőhelyre.
Ezt követően egy másik helyszínen, egy másik szituációban szintén a veszélyes anyag jelenlétében történő tűzoltást, illetve mentést gyakorolták a tűzoltók. Itt egy tehervonat egyik vagonjában tartózkodó illetéktelen személyek okoztak tüzet, akik eközben súlyos sérüléseket szenvedtek. A vasúti kocsiban veszélyes anyagot tartalmazó hordók is voltak, amelyek a hő hatására szintén megsérültek. A tűzoltók tájékozódtak a veszélyes anyag fajtájáról, értesítették a Katasztrófavédelmi Mobil Labort, és megkezdték a vagonban tartózkodók kiszabadítását, biztonságba helyezését, illetve a sérültek kimentését. A mobil labor folyamatos méréseket végzett a helyszínen arra vonatkozóan, hogy került-e veszélyes anyag a levegőbe, a tűzoltók a lángok körülhatárolásán és megfékezésén dolgoztak, a mentőszolgálat szakemberei igyekeztek stabilizálni a sérültek állapotát, míg a könnyebb sérülteket busszal szállították a korábbi befogadó helyre.
A feladatok végrehajtását törzskari vezetés irányította, a lakosságvédelmi intézkedéseket operatív törzs koordinálta.
A komplex gyakorlat célja az volt, hogy a veszélyes üzem dolgozói begyakorolják a súlyos káresemény-elhárítási tervben szereplő feladataikat, a tűzoltó állomány felelevenítse a veszélyes anyag jelenlétében történő beavatkozás sajátosságait, illetve tovább erősítse a szakterületekkel, társhatóságokkal és közreműködő szervekkel való együttműködést.
A gyakorlat elérte célját, a résztvevők összehangoltan, koordináltan dolgoztak együtt, így az értékelő elöljáró „MEGFELELT”-re minősítette a feladatok végrehajtását.
Tűz, veszélyes anyagok, súlyos sérültek- a komplex katasztrófavédelmi gyakorlaton
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.