Egészségügyi tanácsok az ünnepekre és az új évre
A sok karácsonyi jókívánság között egy kifejezetten hasznos levelet is találtunk a postafiókunkban. Dr. Horváth Judit foglalkozás-egészségügyi orvos egy összeállítással készült az ünnepekre. Mindenkinek javasoljuk, hogy fussa át és ne legyen rá szüksége!
A betegségek nem mennek szabadságra, az év végi jól megérdemelt pihenésünket sem kímélik. Gyakran jelentkeznek olyan panaszok, amiket nem gondolunk komolynak mégis veszélyben az életünk. Ugyanúgy kaphatunk stroke-ot karácsonykor, mint egy átlagos kedden, de a mozgásszervi betegségek sem nyugszanak, ahogy hasi- mellkasi panaszok sem.
Hasi panaszok esetén:
Az ünnepek alatt figyeljünk a mértéktartó étkezésre, alkoholfogyasztásra. Amennyiben étkezés után pár órával, erős, szűnni nem akaró köldök körüli, övszerű hasfájás, hányingerrel kisérve jelentkezne: hasnyálmirigy gyulladásra is gondoljunk,(nem csupán egyszerű gyomorrontásra) és forduljunk mielőbb orvoshoz!
Amennyiben hányunk és hányadékunk véres/ vagy fekete lenne (esetleg szurokfekete széklet kíséretében) még ha előtte alkoholt fogyasztottunk is, nem késlekedhetünk, orvoshoz kell fordulni ugyanis a gyomor-bél rendszerünkből vérzünk.
Naponta háromszor, vagy többször híg, hasi görcsökkel kísért székürítés, esetleg hányás, rossz közérzet: vírus vagy baktérium okozta bélrendszeri fertőzés áll fenn. Teendő: bő folyadékfogyasztás, diéta.
Az ismert vagy most „jelentkező” vesekövek is igen erős deréktájról, szeméremtájékra sugárzó görcsökkel „mozgásba lendülhetnek ”.Teendő görcsoldó, bő folyadék.
Mellkasi fájdalom esetén:
Tudjuk, hogy a szív-érrendszeri katasztrófa sem ismer ünnepnapot!
Tehát nyomó-szorító mellkasi fájdalom, verejtékezés, elgyengülés esetén, még ha átmenetileg jobban is lettünk gondoljunk szívinfarktus, esetleg tüdőembólia lehetőségére! Azonnal MENTŐ hívása!(104,112)
Stroke: ( agyi katasztrófa)
Főként 50 év felettiek, dohányosok, magas vérnyomással, cukorbetegséggel, vérzsír (koleszterin, triglycerid) rendellenességgel, túlsúllyal rendelkezők hajlamosabbak és veszélyeztetettek a stroke névre hallgató agyi katasztrófára.
Tünetei sokfélék lehetnek: beszédzavar (akadozik, nehezen fejezi ki magát) nyelészavar, fejfájás, testrész zsibbadás, -petyhüdtségtől a teljes testfélbénulásig. A tudat is változó fokban lehet érintve: tiszta is lehet, de lehet eszméletlen is. Azonnal MENTŐ hívása!(104,112)
Mozgásszervi betegségek esetén:
Ünnepek alatt sokszor a mozgásszervi betegségek megszaporodását tapasztaljuk. Mögöttük a téli sportolás, esetleg otthoni felújítás is szóba jön.
Teendő: fájdalomcsillapító és izomlazító szedése, kíméletes mozgás.
Az influenza szezon még hátra van.
Vírus az okozója, de bármikor lehetnek egyéb (vírus, baktérium okozta) légúti fertőzések:
Tünetek: gyengeség, magas láz, ízületi fájdalmak, fejfájás, nátha, köhögés, étvágytalanság.
Cseppfertőzéssel terjed, tehát a jól ismert higiénés szabályok érvényesek:
- betegek-, tömeg-, zsúfolt helyiségek kerülése
- Gyakori szellőztetés,- kézmosás
- Gyakori takarítás, fertőtlenítőszeres lemosások, letörlések (kilincsek)
- Köhögés-, tüsszentéskor zsebkendő,„szájmaszk”használata
Teendő: pihenés, bő folyadék, láz-, fájdalomcsillapítás, vitaminok, köptetők. Ha 3-4 nap után sem javulnánk menjünk orvoshoz.
Összeállította: Dr. Horváth Judit foglalkozás-egészségügyi orvos.
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.