Gondosórával riasztott rosszullétekor egy asszony Szombathelyen – CO-detektor adott valós riasztást egy másik lakásban
Két helyre is riasztották a szombathelyi tűzoltókat, ahol rosszullét miatt volt szükség a segítségükre. A Gondosórának köszönhetően a rosszullétekor azonnal indult a segítség egy asszonyért, egy másik lakásban pedig az ajándékba kapott szén-monoxid detektor szirénázása jelezte még időben, hogy baj van.
Rosszulléte miatt nyomta meg az ún. Gondosóra riasztógombját egy asszony a Paragvári utcai társasház negyedik emeleti lakásában.
A helyszínre tűzoltókat is riasztottak, hogy be tudjanak jutni a beteghez, de a kiérkezésükre a szomszéd kinyitotta az ajtót.
Az asszonyt végül tűzoltók hozták le az emeleti lakásból, a mentők pedig kórházba szállították.
A Gondosóra egy magyar állami támogatású, ingyenes digitális segélyhívó szolgáltatás, amely az idősek, illetve az otthonukban élő, segítségre szoruló személyek biztonságát segíti.
A 2022-ben indult azzal a céllal, hogy az idős, vagy rászoruló embereknek lehetősége legyen egy gombnyomással segítséget kérni a nap 24 órájában.
Időben riasztott a szén-monoxid érzékelő
A szombathelyi Perintparti sétányhoz egy CO-detektor riasztása miatt hívták a tűzoltókat.
A kiérkező raj magas koncentrációt mért a lakásban a mérgező gázból.
A lakásban tartózkodó asszony rosszul is érezte magát, őt a mentők kórházba szállították.
Úgy tudjuk, hogy néhány hónapja telepítették a lakásban az ajándékba kapott érzékelőt, ami könnyen lehet, hogy ezúttal életet mentett.
A műszer még azelőtt riaszt, mielőtt a gáz koncentrációja elérné az egészségre káros szintet. Többször előfordul, hogy a detektor egy másik helyiségben volt, nem ott, ahol a gyilkos gáz bekerült a lakás légterébe. Ilyenkor elképzelhető, hogy a pl. szobában felszerelt érzékelő riasztásakor a fürdőszobában már olyan koncentrációban van jelen a gáz, ami néhány lélegzetvételt követően eszméletvesztést okoz.
Ezért a műszer riasztásakor a legrövidebb időn belül el kell hagyni a lakást, az útba eső ablakokat pedig ki kell nyitni és tárcsázni kell a 112-es segélyhívó számot.
A szén-monoxid mérgezés tünetei lehetnek a fejfájás, szédülés, zavartság; émelygés, hányinger, hányás; gyengeség, elesettség; mellkasi fájdalom, szapora szívverés; látászavar; nehézlégzés; ájulás, eszméletvesztés és a nagyon súlyos esetekben: görcsök, kóma, légzésleállás, halál.
A színtelen és szagtalan szén-monoxid úgy fejti ki hatását, hogy a vörösvértestekben található hemoglobinhoz kötődik, emiatt a vér nem képes elegendő oxigént szállítani a szervekhez és a szövetekhez. Kialakul a szervezet oxigénhiánya (hypoxia), amely súlyos, életveszélyes állapothoz vezethet.
Régi tévhit, hogy akinek füstérzékelője van, annak nincs szüksége szén-monoxid érzékelőre. Ez nem igaz. A füstérzékelő az esetleges tüzek gyors érzékelésére alkalmas, mivel jelzi a füst jelenlétét. Ezzel szemben a szén-monoxid-érzékelő egy veszélyes és szagtalan gázt érzékel, amely nem jár látható jelekkel.
A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá.
Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.